Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademicki Poznań - problemy i oczekiwania

AnnaWalczak
AnnaWalczak
W Poznaniu na tysiąc mieszkańców przypada 200 studentów, a więc jest to siła, z którą trzeba się liczyć. Wczoraj rektorzy poznańskich uczelni opowiadali radnym o swoich głównych potrzebach.

Studenci są siłą napędową miasta i dlatego należy stworzyć im jak najlepsze warunki nauki i rozwoju. Dobro naszych studentów było przedmiotem posiedzenia Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, na którym rektorzy poznańskich uczelni przedstawili prezydentowi Poznania ich najważniejsze oczekiwania. Choć podkreślają, że na arenie innych miast i krajów możemy się pochwalić naszym dorobkiem naukowym, to wyraźnie podkreślają, że należy zwiększyć budżet przeznaczony na wsparcie podejmowanych przez uczelnie inwestycji oraz przedsięwzięć służących ich rozwojowi.

Z pewnością będzie to wymagać zainicjowania jeszcze skuteczniejszej współpracy Kolegium Rektorów Miasta Poznania z Radą Miasta Poznania oraz zaangażowania wszystkich instytucji i przedsiębiorstw które wsparłyby programy projektów innowacyjnych.

Poznań aglomeracją

- Chcemy powołać Centrum Badań Aglomeracji Poznańskiej- mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Byłaby to pierwsza realna i silna instytucja, która byłaby odpowiedzialna za rozwój i promocję poznańskiego obszaru metropolitarnego. Poza tym nadal będziemy kontynuować wszystkie wątki współpracy z uczelniami w aspekcie zagospodarowania przestrzennego miasta.

Uczelnie potrzebują wsparcia dla swych planów i działań inwestycyjnych
- Chcemy lepszych warunków dla naszych studentów- mówi Adam Hamrol, rektor Politechniki Poznańskiej. – Z myślą o nich budujemy bibliotekę o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Trwają też zaawansowane prace nad Wydziałem Mechaniki i Biomechaniki. Na to wszystko potrzebne będą środki. Tak jak i na wsparcie budowy hali sportowej, czy Wydziału Technologii Mechanicznej.

Marcin Berdyszak, rektor Akademii Sztuk Pięknych zwrócił natomiast uwagę na konieczność wyremontowania Plenerowego Domu Studenckiego.

Poznań miastem sportu

- Z zamierzenia chcemy, by Poznań był miastem sportu - mówi Jerzy Smorawiński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego. – Jeśli chcemy mieć wykwalifikowaną kadrę, to należy rozwinąć kierunek rozwoju trenerów. Potrzebne są zagraniczne wyjazdy i szkolenia. Potrzebujemy nowych terenów i obiektów sportowych. A na obecnych, jak np. na naszym boisku przydałaby się wymiana nawierzchni. Poza tym nasza młodzież zainteresowana jest też tańcem i sportami ekstremalnymi. Tych specjalności nie ma jeszcze na naszej uczelni i warto byłoby zrobić coś w tym kierunku.

Internacjonalizacja
- Niedocenione jest nadal znaczenie obecności studentów zagranicznych w mieście, a w tym roku było ich aż 1,7 tysiąca - zauważył rektor UAM i przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania, Bronisław Marciniak, który zaapelował o zwiększenie liczby praktyk i staży zagranicznych oraz częstsze zapraszanie do Poznania wykładowców z zagranicznych ośrodków akademickich.

Dla zdrowia mieszkańców i dla ekologii

- Nie pozostaje nam nic innego jak apelować o życzliwość i wsparcie naszych projektów - mówi Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego. – Próbujemy inwestować w Poznań i spełniamy ogromna rolę dla miasta. Rocznie w szpitalu na ul. Polnej przychodzi na świat 6,5 tys. noworodków. Spełniamy więc w pewnym rodzaju rolę użytkową. Ale chcemy iść dalej, przymierzając się do budowy Centrum Kardiologii.

Grzegorz Skrzypczak, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego mówił z kolei, że jego uczelnia chętnie włączyłaby się w rewitalizację terenów na Golęcinie.

Nierozwiązanych problemów jest wiele, m. in. ciągły problem komunikacyjny.
- Chcemy zwiększyć dostępność i dogodność połączeń komunikacyjnych na trasach między kampusami - mówi Bronisław Marciniak. - Poza tym musimy niwelować bariery architektoniczne z myślą o niepełnosprawnych.

Jacek Guliński, z UAM przedstawia kilka ciekawych pomysłów z perspektywy przedstawiciela środowiska naukowego. Apeluje o szeroki dostęp młodzieży do Internetu, popularyzacji nauki w postaci Festiwalu Nauki i Sztuki. Proponuje otwarcie Kawiarenki Naukowej w centrum miasta, praktyki i staże zagraniczne oraz zwiększenie innowacyjności w postaci Wielkopolskiej Platformy Inwestycyjnej.
- Niewiele jak dotychczas zostało zrealizowane z planowanych przed czterema laty przedsięwzięć - mówi Guliński. – Miejmy nadzieję, że podczas kolejnych czterech zrealizujemy je i to w jak największym stopniu.


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto