Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademik Hanka idzie do remontu [wizualizacje]

Justyna Bryske
Justyna Bryske
W odrestaurowanym Domu Studenckim będzie sala teatralna i ...
W odrestaurowanym Domu Studenckim będzie sala teatralna i ... Fot. JB/ dzięki uprzejmości UAM
W odrestaurowanym Domu Studenckim będzie sala teatralna i czytelnia z kawiarnią pod szklaną kopułą. Zobaczcie wizualizacje Domu Studenckiego Hanka.

Przetarg na projekt Domu Studenckiego "Hanka" wygrała w lutym firma Iron Tower Investment, informował w marcu Przemysław Stanula z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Remont akademika rozpocznie się za dwa lata, a jego koszt to ponad 35 milionów złotych.

Teatr w akademiku

Przypomnijmy, planowane odrestaurowanie akademika Hanka zakłada powstanie pokoi o wysokim standardzie mieszkalnym. - Powstaną pokoje jednoosobowe z łazienką. Na czwartym piętrze natomiast będzie 28 mieszkań dla rodzin, w tym cztery dwuosobowe. Wybudowane zostaną też windy  - mówi Bogusław Szaroleta, kierownik DS Hanka.
**
Oprócz dotychczasowego pomieszczenia, z którego korzysta teatr Maski, ma powstać mała sala teatralna. Na parterze wybudowana zostanie biblioteka z przylegającą do niej klubokawiarnią. - Z powodu zamknięcia dużej zadaszonej przestrzeni dziedzińca, w której wcześniej działała restauracja, zaplanowano nowe wykorzystanie niefunkcjonującej próżni. W tym miejscu ma powstać przestrzeń zadaszona szkłem, która pomieści czytelnię dla studentów i kawiarnię -opisuje pan Bogusław.

Akademik Hanka wybudowany został w latach 20. XXX wieku, a jego projektantem był Roger Sławski. Powstał specjalnie na wystawę światową w Poznaniu, choć z myślą o pełnieniu funkcji akademika po zakończeniu wystawy. Na zewnętrznej elewacji widnieje napis z lat 20.

ZOBACZCIE WIZUALIZACJE AKADEMIKA HANKA

Najstarszy akademik w Poznaniu

Hanka to najstarszy akademik w Poznaniu. - Ze sławnych osobistości zamieszkiwał go Jan Nowak-Jeziorański z radia Wolna Europa, który studiował w Poznaniu ekonomię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza - mówi pan Bogusław.

Ze środowiska artystycznego związanego z akademikiem, przede wszystkim z teatrem Maski, również wyrosło wielu znanych poznaniaków. - Architektka i piosenkarka Urszula Sipińska swoje pierwsze kroki stawiała w teatrze w akademiku pod okiem reżysera Nyczka - mówi pan Bogusław.

Jak wyglądało życie w akademiku w pierwszych latach jego istnienia? - Zamieszkiwało go czterysta osób. Z opowiadań wiadomo, że łóżka były piętrowe, a prysznice ogólnodostępne. Wraz z poprawą dobrobytu w Polsce pokoje kilkuosobowe zamieniły się na -trzy, dwu i jednoosobowe, powstały też kabiny prysznicowe - wspomina pan Bogusław.

W latach 60. na dole Hanki mieściła się restauracja, która została zamknięta na przełomie 80./90., kiedy stołówki dla studentów zaczęły powstawać przy wydziałach uniwersytetu. Przerobiono ją na siłownię i salę tłumaczeń, a także salę chórów.

Justyna Bryske

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto