Alarmujące dane na temat szczepień dzieci przeciw COVID-19. Wielkopolska spadła na czwarte miejsce w Polsce

RED
Próg 50 proc. osób zaszczepionych przekroczyły wszystkie grupy wiekowe poza dziećmi i młodzieżą. W grupie 12-19 współczynnik ten wynosi zaledwie 32 proc.
Próg 50 proc. osób zaszczepionych przekroczyły wszystkie grupy wiekowe poza dziećmi i młodzieżą. W grupie 12-19 współczynnik ten wynosi zaledwie 32 proc. Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
Pełną ochronę przeciw COVID-19 ma zapewnione około 56 proc. Wielkopolan. Przez ostatnie trzy tygodnie współczynnik ten wzrósł o niecały punkt procentowy. Próg 50 proc. osób zaszczepionych przekroczyły wszystkie grupy wiekowe poza dziećmi i młodzieżą. W grupie 12-19 lat współczynnik ten wynosi zaledwie 32 proc., a pośród wszystkich województw w Polsce Wielkopolska spadła na czwarte miejsce.

W Wielkopolsce w pełni chronionych przeciw ciężkiemu przebiegowi COVID-19 jest obecnie niecałe 56 proc. osób (dane z baz Centrum e-Zdrowia na 12 listopada). Nasze województwo wciąż jest pod tym względem na drugim miejscu w Polsce – za Mazowszem, które przekroczyło już próg 57 proc. osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki (lub jedną od J&J).

Najniższy poziom ochrony przeciw COVID-19 od tygodni notujemy w powiatach: kaliskim (44,2 proc.), ostrzeszowskim (46,5 proc.) i kolskim (46,8 proc.). Najwyższy w: Poznaniu (68,5 proc.), powiecie poznańskim (61,8 proc.) i szamotulskim (60,8 proc.).

Ciężki przebieg, PIMS i post-COVID – to grozi dzieciom bez szczepień

Podczas gdy prawie wszystkie grupy wiekowe w Wielkopolsce przekroczyły już próg 50 proc. pełnego zaszczepienia populacji, nadal daleko do tego poziomu jest w grupie najmłodszej. Od czerwca mogą w Polsce szczepić się przeciw COVID-19 osoby od 12. roku życia. Tymczasem poziom wyszczepienia w grupie wiekowej 12-19 lat wynosi w Wielkopolsce jedynie 32,7 proc. W ciągu trzech tygodni wzrósł zaledwie o 1,4 punktu procentowego, a nasze województwo z drugiego miejsca pośród pozostałych w Polsce spadło na czwarte. Wyprzedzają nas województwa: mazowieckie, pomorskie i kujawsko-pomorskie, a dane wskazują, że mamy też spośród nich najniższą dynamikę przyrostu w pełni zaszczepionych dzieci i młodzieży.

Nie pozostaje to obojętne na codzienne funkcjonowanie. Obecnie w Wielkopolsce z powodu wykrycia ognisk COVID-19 w ograniczonym stopniu funkcjonuje ponad 300 szkół. Wiele klas trafia na kwarantanny, a rodzice stają przed koniecznością zapewnienia opieki dzieciom ponownie przechodzącym w tryb zdalnego nauczania.

– Zdrowotne korzyści płynące z zaszczepienia przeciw COVID-19 są oczywiste. Poza nimi warto pamiętać, że obecnie osoby zaszczepione nie mają nakładanej kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną. Czwarta fala pandemii w całej Polsce przybiera na sile. Coraz więcej osób zakaża się wirusem SARS-CoV-2, więc rośnie ryzyko kontaktu z osobą chorą. Szczepienie znacząco zmniejsza ryzyko jego negatywnych konsekwencji, w tym ciężkiego przebiegu choroby

– przypomina Hanna Philips, zastępca dyrektora ds. medycznych Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

I dodaje: – COVID-19 jest zagrożeniem także dla młodych osób. Wskazuje na to wielu ekspertów. Zależy nam, żeby dotrzeć do nich, a także do ich rodziców i przekonać do zaszczepienia, pokazać korzyści tej formy ochrony.

Z kolei prof. Magdalena Figlerowicz, specjalistka pediatrii i chorób zakaźnych, a także konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych, zwraca uwagę, że nieszczepienie dzieci pozbawia je szansy na łagodne przejście COVID-19.

- W czwartej fali pandemii nie tylko choruje więcej młodych pacjentów, ale też przebieg infekcji ma o wiele ostrzejszy charakter. Wraz z rodzicami z niepokojem i smutkiem obserwujemy dzieci, które duszą się, cierpią, a wiemy, że można było temu zapobiec szczepieniem. Preparaty są bezpieczne i skuteczne, więc nie ma racjonalnego powodu do ich niestosowania

– tłumaczy prof. Magdalena Figlerowicz.

I dodaje: – Spodziewamy się, że po około 4-6 tygodniach od szczytu obecnej fali zakażeń, niektóre dzieci trafią do nas z objawami PIMS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego. Również te, które chorobę przeszły łagodnie lub nawet bezobjawowo, ale nie były zaszczepione. Zwykle z PIMS wiążą się: zapalenie mięśnia sercowego i wielonarządowe powikłania, nierzadko wymagające leczenia na OIOM-ie. Coraz więcej wiemy również o odległych konsekwencjach COVID-19, wcześniej określanych, jako „long-COVID”, a obecnie – „post-COVID”. To objawy występujące nawet po paru miesiącach, długo utrzymujące się i nawracające. Są szczególnie groźne dla dzieci, bo oznaczają zaburzenia w sferze poznawczej, obniżenie zdolności intelektualnych i nastroju, zmęczenie, znużenie czy uporczywe bóle głowy.

Grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości zgłasza projekt ustawy, która da pracodawcy możliwość weryfikowania, czy zatrudniona osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID. W przypadku podmiotów leczniczych zarządzający będzie mógł wydać decyzję, by zatrudnione osoby się zaszczepiły.

Co zakłada poselski projekt? Jakie uprawnienia daje pracodawcy? ▶▶

Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiłeś? Jest projekt usta...

Wielkopolanie 50+ nadal liderują

Mieszkańcy Wielkopolski na tle pozostałych województw najlepiej wypadają w trzech kategoriach wiekowych: 50-59, 60-69 i od trzech tygodni – 70+. Procentowo najlepiej chronieni przeciw ciężkiemu przebiegowi COVID-19 są najstarsi Wielkopolanie. W pełni zaszczepionych jest 84 proc. z nich. W grupie 60-69 lat współczynnik ten wynosi ponad 76 proc., a w o dekadę młodszej – blisko 71 proc. Od tych wyników zdecydowanie negatywnie odbiegają mieszkańcy przed 40. rokiem życia.

Poziom pełnego zaszczepienia wg grup wiekowych w Wielkopolsce:

 • 12-19 lat – 32,7 proc.
 • 20-29 lat – 52,3 proc.
 • 30-39 lat – 55 proc.
 • 40-49 lat – 66,3 proc.
 • 50-59 lat – 70,7 proc.
 • 60-69 lat – 76,3 proc.
 • 70 plus – 84 proc.

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Każda pełnoletnia osoba może zapisać się na szczepienie przeciw wirusowi SARS-CoV-2 samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby. Można zrobić to na cztery sposoby:

 • kontaktując się z wybranym punktem szczepień
 • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
 • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
 • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Wybierając szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisując swój PESEL i nazwisko, podając numer telefonu, na który mają przychodzić potwierdzenia, i wybierając termin szczepienia.

Chcesz zapisać swoje dziecko na szczepienie przeciw koronawirusowi? Zobacz, jak to zrobić!

W przypadku szczepień dzieci od 12. do 15. roku życia, rejestracja na szczepienie wygląda podobnie, jak w przypadku dorosłych. Istnieje jednak jeden warunek. Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego za dziecko wypełnia jego rodzic lub opiekun. Kwestionariusz będzie dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony tego dnia. Co więcej, kwestionariusz musi zostać podpisany przez rodzica lub opiekuna. Jeśli nastolatek nie przyniesie na zabieg podpisanego kwestionariusza, to jego opiekun prawny musi z nim przyjść.

Sprawdź też:

Poznań: Minister zdrowia Adam Niedzielski na UM w Poznaniu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie