Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Swarzędz

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Udostępnij:
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Swarzędz.

Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu
Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu została powołana 1 lipca 1907 roku. Siedziba jednostki do 2015 roku mieściła się na ul. Bramkowej w Swarzędzu. Z roku na rok jednostka odnotowuje więcej wyjazdów do akcji ratunkowo-gaśniczych - w 2018 roku było to 380 wyjazdów, w 2019 - 444, w 2020 - 419, a w 2021 - 452.
1 lipca 2003 roku OSP Swarzędz została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Kolejnym przełomowym wydarzeniem w życiu jednostki była przeprowadzka na ul. Dworcową 24 oraz dołączenie do Swarzędzkiego Centrum Ratunkowego.
20 maja 2017 roku odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka, które zostały powiązane ze 110-leciem powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu. Podczas uroczystości przytoczono historię powstania jednostki, zostały wręczone medale oraz odznaczenia. Wydarzenie zakończyło się strażackimi zaręczynami, co idealnie obrazuje jak pięknie można połączyć miłość z pasją.
Swarzędzcy strażacy na co dzień nie tylko ratują życie i mienie, ale także w dobie pandemii dowozili mieszkańców gminy Swarzędz na szczepienia, dostarczali jedzenie osobom zarażonym COVID-19, a także rozdawali maseczki mieszkańcom. W remizie organizowane są zbiórki krwi. Druhowie mocno zaangażowali się także w zbiórkę darów dla Ukrainy. Wspólnie z burmistrzem Swarzędza udali się na granice do Korczowa, gdzie zawieźli zebrane produkty, a także zabrali do Wielkopolski uchodźców i zapewnili im dach nad głową.
Ochotnicy aktywnie zabezpieczają imprezy takie jak WOŚP, Dni Swarzędza, dożynki oraz wszelkiego rodzaju festyny. Ponadto organizują pogadanki w szkołach i przedszkolach. Swarzędzcy strażacy dużą wagę przywiązują do działań prewencyjnych - kilkukrotnie na terenie Swarzędza zorganizowali akcje „parkuj z głową”, podczas której zaprezentowali jak złe zaparkowanie pojazdu może utrudnić działania ratowniczo-gaśnicze. W remizie odbywały się spotkania strażaków z mieszkańcami, podczas których omawiane i przedstawiane były zasady udzielania pierwszej pomocy. Strażacy sprawdzają także sieci hydrantowe.
Druhowie są bardzo aktywni w mediach społecznościowych, gdzie informują o podejmowanych akcjach ratowniczo-gaśniczych. Można o ich działaniach dowiedzieć się z Tygodnika Swarzędzkiego i telewizji kablowej. W 2019 roku druhowie wzięli udział w serialu „OSP na ratunek”.
Ochotnicy mocno stawiają na szkolenia. „Od początku istnienia straży jej członkowie niewątpliwie musieli intensywnie uczyć się nowych technik walki z ogniem” - jak można przeczytać w książce wydanej na 100-lecie jednostki.
Strażacy uczestniczyli dwukrotnie w jednych z największych warsztatów w Polsce „RescueDays”, gdzie pierwszy wyjazd został opłacony przez burmistrza Swarzędza. Swoją wiedzę wykorzystują nie tylko na akcjach, ale także na wszelkiego rodzaju zawodach czy pokazach.
Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu liczy 84 członków, z czego 59 osób uprawnionych jest do uczestniczenia w działaniach ratowniczo-gaśniczych, w tym 9 kobiet. Jednostka w swoim gronie ma także młodych adeptów pożarnictwa. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 11 osób, które raz w tygodniu spotykają, aby poszerzać swoją wiedzę z zakresu pożarnictwa i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylnicy

Ochotniczą Straż Pożarną w Kobylnicy utworzono z inicjatywy druhów Ludwika Dopierały, Władysława Mośnika, Stanisława Łuczaka i Stanisława Rumińskiego. 1 lipca 1931 roku odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne, w którym wzięło udział 18 osób. Sprzętem gaśniczym, jakim wówczas dysponowano były wiadra i łopaty. W pierwszych latach działalności organizowano zabawy taneczne i przedstawienia, a za uzyskane w ten sposób pieniądze zakupiono sikawkę konną. Środkiem alarmowym wówczas były dwie trąbki, które mieli druhowie mieszkający na krańcach miejscowości.
10 marca 1934 roku utworzono żeńską sekcję tzw. „Samarytanek”. W grudniu 1934 roku zwrócono się do urzędu w Swarzędzu o wydanie zezwolenia na budowę strażnicy. Rozbudowę rozpoczęto w 1936 roku.
W momencie wybuchu wojny, sprzęt oraz część umundurowania zostały w remizie, natomiast zebrania zarządu odbywały się w ukryciu. Po zakończonej wojnie dh Rumiński z pozostałymi członkami zarządu reaktywował OSP. W pierwszych latach po wojnie organizowano ćwiczenia, brano udział w zawodach rejonowych i powiatowych. Największym sukcesem był udział w zawodach wojewódzkich we Wrześni w 1955 roku drużyny żeńskiej.
W 1956 roku zakupiono motopompę M-800, a w 1960 roku zakupiono z licytacji samochód marki Chevrolette. Gromadzka Rada Narodowa w Kobylnicy w 1966 roku zakupiła motopompę M-800 Polonia. Drużyna męska w 1971 roku zakwalifikowała się i brała udział w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Wągrowcu. Widząc i oceniając pracę jednostki Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Poznaniu przydzieliła samochód pożarniczy Żuk, który w roku 1979 Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Poznaniu zamieniła na samochód gaśniczy GBAM-Star 25. W roku 1986 jednostka obchodziła 55-lecie istnienia, tym samym Zarząd Wojewódzki w Poznaniu 20 lipca 1986 roku nadał jej sztandar, jako symbol ofiarnej i wiernej służby pożarniczej. OSP w 2001 roku obchodziła 70-lecie - wówczas służbę pełniło 28 ochotników, w tym 3 kobiety.
Po ciężkich czasach, jakie przeżywała kobylnicka OSP, strażacy działali bardzo intensywnie, dostali używanego gaśniczego Stara 244 GBA, zaczęli rozbudowę remizy o zaplecze socjalne z łazienką, kuchenką i podręcznym magazynem. W 2001 roku druhowie otrzymali samochód gaśniczy GBA MAN, natomiast w roku 2003 - samochód pożarniczy GLM Ford Transit.
Sekcja męska OSP Kobylnica w roku 2005 na manewrach strażackich „JEZIERCE” zajęła zaszczytne III miejsce. 9 maja 2010 roku w Gołuchowie odbyły się wielkopolskie obchody Dnia Strażaka, podczas których jednostce z Kobylnicy wręczono nominację do tytułu „Wielkopolska Drużyna Roku”.
Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP uchwałą z dnia 8 grudnia 2011 roku nadało Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa za wieloletnią ofiarną działalność w obronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej.
5 maja 2012 roku uroczyście otwarto nową strażnicę. Do starego budynku dobudowana została wozownia, a za nią powstała wiejska świetlica. Pod koniec 2011 roku do oddziału bojowego trafiło pierwsze GCBA - ciężki samochód gaśniczy na podwoziu marki JELCZ kupiony z OSP Koluszki (woj. łódzkie). 2 stycznia 2013 roku jednostka oficjalnie zaprezentowała najnowocześniejszy nabytek - ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania, drugi taki wóz został zakupiony w 2016 roku.
W roku 2008 jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy od lat udowadniają, że służba jest dla nich najważniejsza, są zdyscyplinowani, co udowadnia fakt, iż od tego czasu nie zdarzyło się, aby jednostka nie wyjechała do zdarzenia z powodu braku obsady. Biorą udział w kilkuset akcjach rocznie nie tylko na terenie gminy Swarzędz, ale także w powiecie i województwie. Jednostka jest jedną z brygad odwodowych w Wojewódzkim Odwodzie Operacyjnym - Pluton I.
Każdego dnia kobylniccy strażacy udowadniają, że słowa ślubowania, które brzmią: „W pełni świadom obowiązków strażaka-ochotnika, uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej, majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia” - nie są im obce. Druhowie z oddaniem działają podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz poza nimi, organizując pogadanki z mieszkańcami, biorąc udział w szkoleniach pierwszej pomocy oraz akcjach charytatywnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Materiał oryginalny: Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Swarzędz - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie