Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alergia czy przeziębienie?

Lilia Łada
Lilia Łada
Alergiczny nieżyt nosa dotyka co trzeciego Polaka (wyniki badań ECAP). Objawy, które towarzyszą tej dolegliwości, szczególnie wiosną, łatwo pomylić z przeziębieniem. Jak je rozpoznać?

Alergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy przynajmniej jeden z następujących objawów: świąd, kichanie, zatkanie nosa czy wodnisty wyciek z nosa. Może on mieć charakter sezonowy, okresowy, trwający do 4 tygodni, związany z aktywnością alergenów krótko pylących roślin (np. olszy czy brzozy). Gdy ekspozycja na alergen, a tym samym objawy chorobowe trwają dłużej (ponad 4 tygodnie) nieżyt nosa nosi nazwę przewlekłego (np. u osób uczulonych na roztocze kurzu domowego czy pyłek traw).

Alergeny to substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a także proste związki chemiczne, które mogą wywołać reakcję uczuleniową u osób predysponowanych, m. in. alergiczny nieżyt nosa i spojówek. W okresie wiosennym szczególnie aktywne są alergeny pyłku roślin, zwłaszcza drzew liściastych, tj.: brzozy, olszy czy leszczyny. W tym roku, po długiej i mroźnej zimie, intensywne pylenie leszczyny i olszy rozpoczęło się w trzeciej dekadzie marca. Wodnisty katar nasilający się w słoneczne dni, w czasie pobytu poza domem, może być objawem alergii.

Czy alergiczny nieżyt nosa dotyczy także Ciebie?

•    W sezonie wiosenno-letnim cierpisz na kichanie, wodnisty wyciek
z nosa czy uczucie jego zatkania?
•    Objawom nosowym towarzyszy świąd, pieczenie i zaczerwienie spojówek?
•    Wymienionym objawom nie towarzyszy podwyższona temperatura ciała i inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia?
•    Dolegliwości nasilają się w słoneczne, wietrzne dni w czasie pobytu poza domem, a ustępują lub zmniejszają się w czasie opadów deszczu
lub po powrocie  do domu?
•    Objawy występują co roku w tym samym okresie?

Jeśli na większość pytań Twoja odpowiedź brzmi "tak", to lepiej skonsultuj się z lekarzem. Nie bagatelizuj objawów alergii.
- Ta choroba, jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do poważnych powikłań, m. in. zapalenia zatok przynosowych, uszu i oskrzeli, a nawet do wystąpienia astmy oskrzelowej - twierdzi dr Piotr Rapiejko, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” w zakresie chorób alergicznych górnych dróg oddechowych.

Dr n. med. Piotr Rapiejko – ekspert w zakresie chorób alergicznych górnych dróg oddechowych, specjalista otolaryngolog. Jest kierownikiem Oddziału Działalności Naukowo-Badawczej Wojskowego Instytutu Medycznego, adiunktem Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Jest także autorem 5 monografii oraz licznych artykułów w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych z zakresu laryngologii, alergologii i aerobiologii medycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto