Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alternatywny Poznań gra dla Ninio (+ wideo)

Redakcja
Ninio Knows How Festiwal wzbudza wielkie emocje głównie dlatego, że w jego organizację włączyli się ci, którzy chcieli obśmiać wypowiedź radnego Grzesia, posądzającego słonia Ninio o homoseksualizm.

- Trzeba się z tego śmiać, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że takie słowa mogą być groźne – tłumaczy Edward Pasewicz, jeden z organizatorów festiwalu. – A jaki może być stosunek do inności pokazują wpisy na internetowych forach, jakie pojawiły się po niefortunnej wypowiedzi radnego.

Pasewicz przytacza kilka z nich. Internauci w niewybrednych słowach określają gejów i wskazują, gdzie jest ich miejsce. „Do gazu” – jest stosunkowo delikatnym zwrotem. Pojawiają się także i odzywki rasistowskie, bowiem Ninio przyjechał do Polski z Izraela.

Na apel kilku znajomych o artystyczny sprzeciw wobec nietolerancji odpowiedzieli poznańscy artyści - plastycy, fotograficy, muzycy, aktorzy, performerzy... Organizatorzy festiwalu na każdym kroku podkreślają, że Ninio Knows How nie jest festiwalem gejowskim, że to sposób, by artystycznymi i rozrywkowymi działaniami zmienić wizerunek Poznania, jaki w światowej prasie pojawił się wraz z wypowiedziami poznańskiego radnego.

- Nie jest ważne ani dla nas, ani dla nikogo innego czy ktoś występujący na festiwalu jest gejem, czy też nie – wyjaśnia Edward Pasewicz.
Jak tłumaczą organizatorzy, już samo takie klasyfikowanie „gej – nie gej” jest zalążkiem dyskryminacji. Bo o wartości człowieka, czy też jego artystycznych dokonaniach nie decyduje orientacja seksualna, tylko talent, pasja i umiejętności, tłumaczą (wydawałoby się) prawdy oczywiste.

Oczywiste, jak się okazuje, nie dla wszystkich. Według "Gazety Wyborczej" to festiwal homoseksualistów.  – To smutne, że są ludzie, którzy aby cokolwiek ocenić lub opisać potrzebują określenia seksualności bohaterów wydarzenia – mówi Jakub Wilczyński. – A jednocześnie pokazuje, że festiwal jest potrzebny bardziej, niż się tego spodziewaliśmy.

We wtorek na scenie klubu Hallo Cafe wystąpili znani poznańscy performerzy spod znaku Centrali Rybnej. Śledź i Karp przypomnieli jedną ze swoich wcześniejszych realizacji –„Dzień Matki Polski”. Prześmiewczą i smutną opowieść o stereotypach i pełnionych społecznie rolach. Zobacz fragmenty przedstawienia:

Sprawdź, co jeszcze będzie można zobaczyć w czasie Ninio Knows How Festiwal.

Przeczytaj także:
Drag queen wystąpiły dla słonia (+ zdjęcia)

Barwne pióra, ostre makijaże, błyszczące kreacje – drag queen z całej Polski wystąpiły by świętować benefis poznańskiej dq Camilli i… zbierać pieniądze na adopcję słonia Ninio.

Chcą adoptować słonia

Organizatorzy Ninio Knows How Festiwal zakładają stowarzyszenie, by adoptować słonia z poznańskiego Zoo. Tego Ninio, którego radny Michał Grześ posądził o homoseksualizm.

Słoń – domniemany gej – będzie miał swój festiwal

Chcemy zmienić wizerunek Poznania, który w świadomości ludzi na całym świecie stał się najbardziej homofobicznym miastem na Ziemi – tłumaczą organizatorzy Ninio Knows How Festiwal.

Poznański słoń jest gejem?

- Z tym słoniem jest coś nie tak - mówi w rozmowie z MM Poznań radny PiS Michał Grześ, który wywołał burzę podczas sesji Rady Miasta sugerując homoseksualizm słonia Ninio z Nowego Zoo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto