MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Amadeus do Akademii

Marek ZARADNIAK
Agnieszka Duczmal zamierza oprotestować decyzję Zarządu Polskiego Radia. Fot. A. Szozda
Agnieszka Duczmal zamierza oprotestować decyzję Zarządu Polskiego Radia. Fot. A. Szozda
Nie będzie budowy własnej siedziby Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia SA ,,Amadeus” w Poznaniu. Taką decyzję podjął wczoraj Zarząd Polskiego Radia SA.

Nie będzie budowy własnej siedziby Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia SA ,,Amadeus” w Poznaniu. Taką decyzję podjął wczoraj Zarząd Polskiego Radia SA. Przychylił się tym samym do sugestii ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego by ,,Amadeus” miał siedzibę w poznańskiej Akademii Muzycznej.

Będę protestować

– Nie zgadzam się na to i będę protestować. Pomieszczenia w Akademii Muzycznej to prostu suterena A to jest nie do przyjęcia - ubolewa Agnieszka Duczmal. Taka decyzja zarządu smuci i dziwi, bo ponad rok temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała Polskiemu Radiu SA 26 milionów złotych na budowę siedziby ,,Amadeusa”. To właśnie własnego kąta życzono ,,Amadeusowi” na początku października podczas obchodów jego 35-lecia. Już się wydawało, że siedziba będzie budowana we wskazanym przez miasto Poznań miejscu, a więc przy ulicy Solnej, nieopodal Zespołu Szkół Muzycznych. Tymczasem wczorajsza decyzja niweczy te plany.

Ja się cieszę

Komentując podjętą wczoraj decyzję prezes Polskiego Radia SA Andrzej Siezieniewski powiedział ,,Gazecie Poznańskiej”, że... cieszy się iż potrzeby Orkiestry Kameralnej ,,Amadeus” w sposób optymalny będą zaspokojone. Znajdzie siedzibę w sali koncertowej, która powstanie za pieniądze budżetu państwa w Akademii Muzycznej w Poznaniu. – W świetle naszej wiedzy jaką mamy od Ministerstwa Kultury ,,Amadeus” będzie miał teraz lepsze warunki do pracy niż do tej pory. Zamiast 100 metrów będzie dysponować powierzchnią 600 metrów kwadratowych. Przychyliliśmy się tutaj do propozycji Ministerstwa Kultury by zamiast dwóch sal w Poznaniu zbudować jedną spełniającą wiele różnych funkcji. Z punktu widzenia spółki Polskie Radio orkiestra ,,Amadeus” będzie miała stworzone warunki swobodnej pracy i poprawią się jej warunki lokalowe. Pieniędzmi trzeba racjonalnie gospodarować. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma środki przede wszystkim na program i unowocześnienie bazy technicznej. Żadnymi innymi pieniędzmi nie dysponuje. 26 milionów jakie deklarowano byłyby przeznaczone na budowę siedziby Amadeusa, gdybyśmy nie znaleźli żadnego innego rozwiązania. Wydawanie publicznych pieniędzy na budowę dwóch sal byłoby rozrzutnością. Sygnały, że to nieracjonalne odezwały się z Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA - stwierdził Andrzej Siezieniewski.

Tak jest do tej pory

Gdy w 1977 roku Orkiestra Kameralna Agnieszki Duczmal stała się orkiestrą radiową, jej siedzibą było studio radiowe przy ulicy Berwińskiego. 11 lat temu przeniosła się do studia ,,Giełda” przy Al. Marcinkowskiego. Szybko jednak okazało się, że chociaż właścicielem budynku jest skarb państwa to jest on bardzo potrzebny jego zarządcy, czyli Państwowej Inspekcji Handlowej. Cztery lata temu ,,Amadeus” niemal nie znalazł się na bruku. Sala prób to jednak nie wszystko. ,,Amadeusowi” potrzebna jest sala, która będzie zarazem studiem nagrań jak i salą koncertową. Teraz na nagrania i koncerty trzeba wynajmować aulę UAM. Muzycy gnieżdżą się w dwudziestometrowej garderobie. Pomieszczenia biurowe też nie są zbyt wielkie. Księgowość mieści się na drugim krańcu miasta.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto