Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amnesty International: W weekend maraton pisania listów w Poznaniu

Krzysztof Ulanowski
Zespół Pussy Riot
Zespół Pussy Riot materiały organizatora
Nie wszyscy maratończycy muszą biec, by osiągnąć cel. Niektórzy z nich potrafią uczynić to nie ruszając się z miejsca. A zamiast butów biegowych wystarczy im kartka i długopis.

Maraton Pisania Listów to akcja Amnesty International, organizacji od lat broniącej praw człowieka i w 1977 r. nagrodzonej za to noblem.

Na pomysł wysyłania listów w obronie osób więzionych lub w inny sposób prześladowanych wpadli jedenaście lat temu warszawscy działacze organizacji. Od tego czasu akcja ta stałą się bardzo popularna na całym świecie.

Zobacz: XII Maraton Pisania Listów Amnesty International w Poznaniu - tak było rok temu [ZDJĘCIA, WIDEO]

- W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 160 tysięcy listów, a na całym świecie około miliona - informuje Aleksandra Zielińska, specjalistka ds. mediów w polskiej Amnesty.

Autorzy listów bronią ludzi z najróżniejszych krajów z całego świata, najczęściej prześladowanych przez totalitarne lub autorytarne reżimy, ale czasem także przez władze państw uważanych za demokratyczne, oddziały paramilitarne czy korporacje. Większość z tych ofiar budzi w większości z nas sympatię, mogą się jednak zdarzyć i tacy, których polubić trudno. Nie zmienia to faktu, że prawa człowieka przysługują wszystkim. Nikogo nie wolno torturować, ani więzić bez wyroku sądu.

W tym roku maratończycy wezmą pióra do ręki, by się ująć m.in. za Białorusinem Alesiem Bialackim, Jemeńczykiem Hussainem Salemem Mohammedem Almerfedim, artystkom z rosyjskiej grupy Pussy Riot, Chińczykiem Gao Zhishengiem i Rumunom z ulicy Coastei w mieście Kluż-Napoka. Pierwszy został uwięziony za działalność opozycyjną przeciwko reżimowi Łukaszenki. Drugiego od dziewięciu lat Amerykanie przetrzymują w Guantanamo, nie postawiwszy mu żadnych zarzutów. Młode Rosjanki zamknięto w łagrze za zorganizowanie happeningu w cerkwi, w ramach którego zaśpiewały ośmieszającą Putina piosenkę. Chiński prawnik jest narażony na tortury, ponieważ zajmował się obroną praw człowieka. Rumunów przymusowo wysiedlono z mieszkań, nie zapewniając im żadnego dachu nad głową.

Listy wysyłane są do przywódców państw, w których dochodzi do łamania praw człowieka. Czy jednak krwawego dyktatora lub przywódcę światowego mocarstwa jest w stanie wzruszyć kawałek zapisanego papieru? Niestety nie zawsze, ale często bywa i tak, że politycy, nawet ci najbardziej bezwzględni, niespodziewanie uginają się pod presją opinii publicznej.

- Monitorujemy dalsze losy ludzi, na rzecz których interweniujemy -podkreśla Aleksandra Zielińska. - Mniej więcej w jednej trzeciej przypadków interwencja okazuje się skuteczna: prześladowany zostaje uwolniony lub przynajmniej otrzymuje pomoc medyczną.

Przykład? W 2009 r. azerski bloger Emin Milli został uwięziony za wpisy na swoim blogu i na Twitterze, w których krytykował władze Azerbejdżanu. Uwolniony dzięki akcji Amnesty International, wysłał do organizacji list, w którym dziękował wszystkim autorom listów ze szczególnym uwzględnieniem Polaków.

A skoro o Polakach mowa, to czy nas też ktoś broni? Sami we własnej sprawie listów pisać wprawdzie nie możemy, bowiem zasada organizacji zakłada, że wstawiamy się wyłącznie za ludźmi z innych krajów. Może więc obcokrajowcy chwytają za pióra z myślą o nas? - Na szczęście dziś nie ma takiej potrzeby, ale za czasów komunizmu działacze Amnesty interweniowali także w sprawie polskich opozycjonistów - zapewnia nasza rozmówczyni.

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku obrońcy praw człowieka z AI wstawiali się m.in. za takimi znanymi dziś politykami i dziennikarzami, a wówczas prześladowanymi przez komunistyczny reżim działaczami, jak Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Jan Lityński, Antoni Macierewicz, Zbigniew Romaszewski.

Maraton Pisania Listów odbędzie się już w najbliższy weekend, 8-9 grudnia br., w 200 miejscach w całej Polsce, także w Poznaniu.

Poznaniacy mogą napisać listy na Rozbracie, przy ul. Pułaskiego w sobotę od godz.12, do niedzielnego południa.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto