Ani ładny, ani wygodny. Co jest nie tak z dworcem kolejowym w Poznaniu?

Angelika Sarna
Dworzec od lat zmaga się z wieloma problemami, na które narzekają mieszkańcy. Mimo to, nic w tej kwestii się nie zmienia.
Dworzec od lat zmaga się z wieloma problemami, na które narzekają mieszkańcy. Mimo to, nic w tej kwestii się nie zmienia. Adam Jastrzębowski
Udostępnij:
Dworzec kolejowy w Poznaniu budzi wiele kontrowersji. Mieszkańcy od lat czekają na jego renowację, jednak do tej pory muszą zmagać się z szeregiem niedogodności.

Wszystkie grzechy dworca kolejowego w Poznaniu

Najprostszym do wyeliminowania problemem jest kwestia megafonów, których brakuje w głównej hali dworca. komunikaty są niewyraźne i nieprecyzyjne, a do tego tylko na peronach. Jest to szczególnie uciążliwe w miesiącach jesienno-zimowych, gdy długie oczekiwanie na świeżym powietrzu jest szczególnie uciążliwe. Przebywając w holu pasażerowie nie są w stanie usłyszeć komunikatów.

– Aby komunikaty były słyszalne, zawsze sprawdzamy ich jakość i słyszalność

– mówi Radosław Śledziński z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Rzecznik przekonuje, że jeśli nieprawidłowości zostaną wykryte, to natychmiast zostają naprawione tak, żeby komunikaty odpowiadały potrzebom podróżnych.

– Przypomnę też, że podróżni mają kilka możliwości sprawdzenia tych informacji. Są gabloty informacyjne zarówno na stacji jak i na peronach są informacje wizualne z aktualnymi informacjami odjazdów pociągów, zainstalowane na peronach

– dodaje.

Każdy, kto choć raz miał okazję spędzić trochę czasu na poznańskim dworcu, musiał zauważyć, że połączenie dworca z galerią handlową. Próbując przejść z jednego miejsca na drugie z bagażami, z wózkiem, czy choćby o kulach, należy liczyć się z szeregiem trudności.

Trzeba uważać na tłumy klientów oraz przejść z ciepłej galerii do zimnego holu dworca. Istnieje też ryzyko trafienia na niedziałające schody ruchome, które są często wskazywanym problemem przez podróżujących z trudnościami w poruszaniu się.

Zapytaliśmy naszych Czytelników, z jakimi sytuacjami się spotykają w czasie jazdy i co jest dla nich najgorsze.

Sprawdź --->

Oto najbardziej irytujące zachowania pasażerów MPK Poznań. D...

W piątek, 21 stycznia na peronie 3 i dworcu zachodnim były nieczynne schody ruchome. Ni e jest to odosobniony przypadek bo niedziałające schody zdarzają się niemal codziennie.

Trudności komunikacyjne sprawiają nawet oznaczenia peronów. Najbardziej oddalone od głównego dworca są perony 4-6, a dojście na dworzec autobusowy, dla przyjezdnego, bywa prawdziwym labiryntem. Perony oznaczone są nieczytelnie i niedokładnie, podobnie jest przy parkingu.

Na dworcu głównym można trafić na kolejną niedogodność, w postaci niewygodnych siedzisk w hali lub ich zupełnego braku przy peronie 1 i 2a. Oprócz głównego budynku dochodzą jeszcze dworzec letni i zachodni, które nie są zawsze czynne. Na środku, między peronami znajduje się stary budynek dworca głównego, który niszczeje od 2012 rok, który wykorzystuje się jako nośnik reklamowy, choć wielokrotnie pojawiły się projekty i pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni.

Podróż utrudnia także chęć kupienia biletów stacjonarnie, zwłaszcza na ostatnią chwilę. Na dworcu głównym, najczęściej otwarte są 3 kasy, a przed nimi ciągną się długie kolejki. Pozostałe kasy stoją puste. W informacji dowiemy się, że bilet można kupić na dworcu letnim, a tam kasy są zamknięte.

W przejściu podziemnym, między peronami znajduje się kasa, ale ukryta za automatem z kawą. Najpewniej tam najszybciej można kupić bilet, choć często w towarzystwie budzącym wiele wątpliwości. Przejście podziemne i jest zaniedbane, a w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach.

Dworzec od lat zmaga się z wieloma problemami, na które narzekają mieszkańcy. Mimo to, nic w tej kwestii się nie zmienia.

Chociaż oddany do użytku w maju 2012 r. nowy budynek dworca PKP w Poznaniu jest w ogniu krytyki - za niefunkcjonalność i wygląd, warto przypomnieć, jak wyglądał Poznań Główny, gdy pasażerowie mieli tutaj do dyspozycji tylko stary budynek. 

Zobacz zdjęcia starego dworca PKP sprzed kilku lat ----->

Tak jeszcze niedawno wyglądał poznański dworzec. Zobacz zdję...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie