Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Animator 2012 dla wszystkich!

Redakcja
Animacje dla dzieci i dorosłych, filmy eksperymentalne oraz dużo ...
Animacje dla dzieci i dorosłych, filmy eksperymentalne oraz dużo ... mat. prom
Animacje dla dzieci i dorosłych, filmy eksperymentalne oraz dużo muzyki - ruszył 5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator.

W czasie piątkowej edycji Animatora zobaczyć będziemy mogli ponad 200 filmów z całego świata.
- To graniczy z cudem, bo wydarzeń jest coraz więcej, przy mniejszym budżecie – śmieje się Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny Animatora.

W tym roku w czasie festiwalu zobaczymy dwa premierowe filmy. Pierwszy z nich – Przemiana - autorstwa braci Quay wyświetlony zostanie już w piątek, o godz. 20.00 w kinie Apollo.

Ten 33-minutowy obraz powstał na podstawie opowiadania Franza Kafki pod tym samym tytułem, a w ścieżce dźwiękowej wykorzystano muzykę Leosa Janacka. Kafka i Janacek mieszkali w Pradze w tym samym czasie, ale nigdy się nie spotkali. „Połączyliśmy ich wiecznym węzłem w życiu pozagrobowym” – mówią bracia Quay.

Kadry z filmu "Przemiana"

Kafkowski Gregor Samsa budzi się rano i spostrzega, że przemienił się w potwornego robaka. Ojciec chce go zabić, matka broni, siostra pomaga, urzędnicy nagabują... W filmie wszystko rozgrywa się na scenie teatrzyku, gdzie aktorzy z głowami kukieł zdają się być lalkami.

Druga poznańska premiera to The Suicide Shop zrealizowany przez Patrice’a Leconte’a.
- To tegoroczny hit kina animowanego – zapowiada Wojciech Juszczak, dyrektor Animatora. – Historia w formie musicalu o właścicielach sklepu z akcesoriami dla samobójców, którym nagle rodzi się bardzo pozytywnee nastawione do świata dziecko.



Kadry z filmu "The Suicide Shop"

Wnosząc do mrocznego, pełnego pesymizmu świata szczęście, dziecko sprawia, że świetnie prosperujący dotychczas biznes zaczyna podupadać.



Kadry z filmu "The Suicide Shop"

Sklep samobójcy / The Suicide Shop zobaczymy w środę, 18 lipca, o godz. 20.30 w kinie Rialto.

Warto także zwrócić uwagę na pokazywany w cyklu „Filmy jurorów” obraz autorstwa Andreja Khrzhanovsky’ego – Półtora pokoju. To film opowiadający o Josifie Brodskim.
- To był najbardziej wolny człowiek, jakiemu przyszło żyć w socjalistycznym systemie – wyjaśnia Andrej Khrzhanowky. – Gdy miał 14 lat, wstał ze szkolnej ławki, wyszedł i już więcej do szkoły nie wrócił. A został jednym z największych intelektualistów świata.



Kadry z filmu "Półtora pokoju"

Twórcy filmu Półtora pokoju wyobrazili sobie, że Brodski wraca do swojej ojczyzny i wraz z nim w czasie i przestrzeni podróżują także widzowie. Trafiają między innymi do Petersburga z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

- W tamtym czasie polskie gazety: „Polsza”, „Szpilki”, „Kobieta” czy „Film” były w Związku Radzieckim jak powiew świeżego powietrza – wspomina reżyser filmu. – Do dziś pamiętam, jakie wrażenie zrobiły na mnie opowiadania Marka Hłaski.


Kadry z filmu "Półtora pokoju"

Umiejscowienie filmu w realiach konkretnych czasów były dla reżysera bardzo ważne.
- Także wtedy mieszkałem w mieszkaniu komunalnym – wspomina Khrzhanovsky. – 33 ludzi, jedna łazienka i jedna toaleta. Wtedy mieliśmy bardzo wielu wspólnych przyjaciół, z którymi wspólnie rozmawialiśmy o sytuacji w kraju i na Zachodzie.


Kadry z filmu "Półtora pokoju"

Dlatego postanowił, że film będzie miał formę animacji, ale włączone zostaną do niego sekwencje animowane i fragmenty stylizowane na dokumentalne.
- Mam wielką satysfakcję, że wiele osób pytało się mnie po obejrzeniu fragmentów zrealizowanych współcześnie, gdzie znalazłem te stare filmy, a po autentycznych dokumentach gratulowali świetnych dekoracji – śmieje się reżyser.

Półtora pokoju zobaczymy w sobotę o godz. 20.00 w kinie Apollo.

Wśród wielu propozycji adresowanych do dzieci warto zwrócić uwagę na specjalny pokaz nominowanego do ubiegłorocznego Oscara i Europejskiej Akademii Filmowej francuskiego filmu Kot w Paryżu.



Kadry z filmu "Kot w Paryżu"

To opowieść o Dino – kocie, który prowadzi podwójne życie. W dzień mieszka z Zoe, której mama jest policjantką, nocą zaś pracuje z Nico – włamywaczem o wielkim sercu.

- Przed seansem zapraszamy wszystkie dzieci na familijne kocie zabawy – zapowiada Jerzy Moszkowicz, szef Animatora dla dzieci. – Podczas zajęć powstaną kocie pacynki, a najpiękniejsza z nich pojedzie do twórców filmu do Francji.



Kadry z filmu "Kot w Paryżu"

Kocie zabawy rozpoczną się w sobotę, 14 lipca, o godz. 15.00 w kinie Apollo, a film Kot w Paryżu zostanie wyświetlony godzinę później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto