Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Animator - święto kreskówek nie tylko dla dzieci

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Już za niespełna tydzień Poznań po raz kolejny stanie się stolicą kina animowanego na światowym poziomie. 12 lipca rusza trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych - Animator.

Kino Apollo, Muza, CK Zamek, Scena na Piętrze, a nawet Pasaż Kultury w ciągu tych pięciu dni trwania festiwalu wypełnią się widzami, którzy nie tylko będą mieli okazję obejrzeć ciekawe filmy, ale także posłuchać  znakomitej muzyki. To właśnie związki animacji z muzyką, która towarzyszy filmom wyróżniają Animatora pośród największych takich imprez na całym świecie.

- Już od pierwszej edycji kładziemy nacisk na to, aby pokazać, że muzyka jest nieodłączną częścią filmów - wyjaśnia Wojciech Juszczak, dyrektor festiwalu. - Także i w tym roku nie zabraknie produkcji z muzyką na żywo. Co ciekawe do dwóch filmów udało nam się wręcz zamówić taką muzykę, ponieważ nie korzystamy tu z gotowych już utworów, ale zgłaszamy się do twórców z prośbą o napisanie specjalnej muzyki do wybranego filmu. Tak będzie m.in w filmach Georgesa Meliesa, do których muzykę napisał zespół Małe Instrumenty z Wrocławia.

Poznański festiwal to największe takie wydarzenie w naszym kraju. Co roku około 20 tys. osób ma możliwość obejrzenia około pół tysiąca filmów animowanych z całego świata.

Oczywiście rangę każdego dużego festiwalu podkreślaja oczywiście premiery, a tych na Animatorze zaplanowano aż cztery. W środę 14 lipca zobaczymy dwa nowe, nie znane dotąd polskiej publiczności filmy. Pierwszy z nich, to najnowsza pełnometrażowa produkcja Diabelskie Dzieci Marioli Brillowskiej, skandalizującej polskiej animatorki. Druga z premier to Luke and Lucy: The Texas Rangers wyprodukowana przez Skyline Entertainment westernowa superprodukcja,  której realizacja kosztowała aż 9 milionów euro! Kolejna to właściwie prapremiera, filmu Piotra Dumały, znakomitego polskiego animatora, 8 kwartet smyczkowy Dymitra Szostakowicza, który obejrzymy plenerowo na dziedzińcu Bazaru.

Jednak największym premierowym wydarzeniem całego festiwalu będzie długo oczekiwana produkcja Braci Quay, którzy gościli w Poznaniu już podczas pierwszej edycji Festiwalu. Maska to poetycki film oparty na opowieści Stanisława Lema, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Oczywiście tradycją animatora jest także Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, podczas którego reżyserzy z całego świata walczą o Grand Prix Animatora - nagrodę Złotego Pegaza. W tym roku na konkurs zgłoszono ponad 600 prac z 27 krajów, z których komisja selekcyjna wyłoniła 86 najlepszych. Główną nagrodę konkursu przyzna międzynarodowe jury w składzie: Nancy Denney-Phelps (USA/Belgia), Mariusz Wilczyński, Dennis Tupicoff (Australia), George Griffin (USA) oraz Brigitta Ivanyi-Bitter (Węgry).

- Nie ukrywam, że najwięcej filmów zgłoszonych do konkursu powstało dzięki technice komputerowej, jednak zadziwił i jednocześnie ucieszył nas fakt, że w tym roku znalazło się także bardzo dużo filmów wykorzystujących animację lalkową - przyznaje Juszczak. - Nie zabraknie jednak również animacji rysunkowej, czy też wycinankowej. Najwięcej filmów w tym roku zostało zgłoszonych z Francji, Rosji i Izraela. Oczywiście Polska również jest bardzo ważnym elementem tego festiwalu. 

Jak twierdzą organizatorzy Animator nie zapomina również o tych najmłodszych widzach. Podczas festiwalu odbędą się także bezpłatne pokazy pod nazwą Animator dla dzieci. Dziecięca część Festiwalu obejmie: Bajki dla najmłodszych, Lalkowy świat Tadeusza Wilkosza, Baśnie Monsieur Ocelota, Opowieści z północy, wydarzenia specjalne oraz warsztaty filmu animowanego – Animator Jutra.

3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych poprzedzi tradycyjny już program Animator bez selekcji podczas, którego w Pasażu Kultury prezentowane będą filmy, które nie dostały się do konkursu. Widzowie podczas projekcji wybiorą jeden z nich, który dostanie zieloną kartę i zostanie włączony do konkursu. Program ten będzie trwał od 9 do 11 lipca.

Natomiast sam festiwal rozpocznie się 12 lipca i będzie trwał pięć dni.

Ceny biletów:
Bilet na jeden pokaz - 10 zł
Pakiet promocyjny (10 seansów w kinie Muza i Apollo) - 50 zł
Karnet Festiwalowy + katalog Animator/2010 - 130 zł

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto