Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anioły i Demony opanują Poznań

Redakcja
Nie tylko współczesna kultura popularna, ale także, co ciekawe, chrześcijanie „traktują” anioły i demony ironicznie, a diabły, złe duchy, aniołowie zstępujący z nieba kojarzą się najczęściej z podaniami ludowymi, baśniami, legendami i… dewocjonaliami.

Tematyka tegorocznych wykładów w ramach V Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej „Anioły i Demony” ma na celu przybliżenie słabo znanej angelologii i demonologii prawosławnej.

- Anioły i demony są niemożliwym do usunięcia elementem chrześcijańskiej wizji świata. Niewidzialne istoty wpływają na losy człowieka, chronią go lub sprowadzają na złą drogę. Dlatego żaden chrześcijanin nie powinien ich lekceważyć – mówią organizatorzy Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej. 

Czy wierzący może odrzucić wiarę w anioły i demony? Czym różnią się, a w czym są podobni aniołowie judaizmu, islamu i chrześcijaństwa? Czym jest Gerontikon? Jak od pierwszych wieków naszej ery kształtowały się wizje świata anielskiego i demonicznego na chrześcijańskim Wschodzie? Jak opisywali swe zmagania ze złymi duchami i kontakty z aniołami wielcy asceci i Ojcowie Kościoła? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni przez organizatorów goście, wybitni znawcy teologii, ikonografii, liturgiki, historii i tradycji prawosławia.

Wielobarwność historii i kultury prawosławnej zostanie zaprezentowana podczas części artystycznej festiwalu: w filmie-reportażu kręconym na Białostocczyźnie, podczas wystawy burzenia cerkwi w 1938r., czy na łemkowskim koncercie.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach pisania ikon prowadzonych przez Mateusza Środonia, który prowadzi cieszące się ogromną popularnością Warsztaty Ikonograficzne w założonym przez siebie Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie.

Jedynym z najważniejszych wydarzeń będzie sobotnia Liturgia św. Jana Chryzostoma skomponowana przez P.I Czajkowskiego w r. 1878, która zostanie wykonana nie jako dzieło koncertowe, ale w naturalnym jej kontekście, czyli podczas nabożeństwa w cerkwi.

Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej odbędą się w dniach od 20 do 23 października. Wstęp jest bezpłatny, z wyjątkiem warsztatów pisania ikon.

W czasie trwania festiwalu będzie można złożyć dowolną darowiznę na potrzeby poznańskiej cerkwi przy ul. Marcelińskiej 20. Za uzbierane pieniądze zostanie zakupiona ikona Bożego Narodzenia, która będzie namalowana przez Pracownię Ikony z Poznania.  W tym roku parafia planuje zakup trzech ikon: św. Mikołaja (6 grudnia), Narodzenia Bogurodzicy (8 września) i Bożego Narodzenia (25 grudnia).

Sprawdź dokładny program V Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto