18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anna Orska: 1000-letnie drewno w biżuterii [ZDJĘCIA]

Anna Solak
Biżuteria Anny Orsak z 1000-letniego drewna z murów obronnych Poznania
Biżuteria Anny Orsak z 1000-letniego drewna z murów obronnych Poznania Anna Solak
W sobotę, 18 stycznia, Muzeum Archeologiczne otwiera wystawę naszyjników poznańskiej artystki Anny Orskiej. Co historycy mają wspólnego z projektowaniem biżuterii? - To, że jej częścią składową są fragmenty wałów obronnych średniowiecznego Poznania. Zobacz, co Anna Orska zrobiła z tysiącletniego drewna!

Podczas obróbki drewno kruszyło się i rozpadało. Okazało się, że w każdym miejscu ma inną twardość i strukturę. Nic dziwnego, skoro przeleżało w ziemi dziesięć wieków, a zostało odkryte dopiero przez archeologów poszukujących śladów początków państwa polskiego.

Zobacz też: Art & Fashion Festival: Anna Orska poprowadziła warsztaty

– Musiałam dopiero nauczyć się tego drewna, a przede wszystkim nauczyć się z nim pracować – mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej autorka naszyjników, poznańska projektantka biżuterii, Anna Orska.

W swoich wcześniejszych pracach łączyła już tak nietypowe dla biżuterii surowce jak papier, monety czy drewno, dlatego to właśnie ona została zaproszona do stworzenia wystawy wspólnie z poznańskim Muzeum Archeologicznym.

– Artystka od lat projektuje biżuterię, której wyznacznikiem jest indywidualny, często historyczny charakter – uzasadnia ten wybór Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum.

Zobacz też: Anna Orsak na stronach "Naszego Miasta"

Anna Orska przyznaje, że kiedy pojawiła się propozycja, by w autorski sposób oprawić 1000-letnie dębowe drewno, najpierw oniemiała z wrażenia, potem obawiała się czy zrobi to właściwie, na końcu zaś starała się pracować tak, by stare drewno “przemówiło” do współczesnych.

– I chyba rzeczywiście tak się stało, bo jeden z projektów jest bardzo podobny do naszyjnika wydobytego podczas wykopalisk archeologicznych – mówi Agnieszka Stempin, kurator wystawy.

Co ciekawe, autorka celowo nie oglądała tego typu zabytków wcześniej, by podczas pracy nie inspirować się ich kształtem i zastosowanymi rozwiązaniami. W swoich dwunastu projektach połączyła chropowate średniowieczne drewno z gładką powierzchnią metalu ciętego piłą z XXI wieku.

Zdaniem wiceprezydenta Dariusza Jaworskiego, Poznań jest miastem znanym z wyznaczania trendów w designie, co tylko potwierdza najnowsza wystawa.

Biżuterię autorstwa Anny Orskiej “1000 lat w naszyjnikach” będzie można oglądać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci przy ul. ks. Ignacego Posadzkiego 3, na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Będzie czynna do 15 marca. Zostanie otwarta 18 marca o g. 12, wernisażem, który jest otwarty dla publiczności.

Skomentuj:

Anna Orska: 1000-letnie drewno w biżuterii [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto