MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

GRZEGORZEW - Wydobyty z Rgilewki StuG IV wrócił na jeden dzień

AK
StuG ostro poszarżował po stadionie, ale wystrzelił dopiero za trzecim razem
StuG ostro poszarżował po stadionie, ale wystrzelił dopiero za trzecim razem fot. Izabela Kolasińska
Tłumy mieszkańców Grzegorzewa i okolic oraz miłośników militariów przyszły dzisiaj obejrzeć niemieckie działo samobieżne Sturmgeschutz IV, jakie w lipcu 2008 roku wojsko i eksploratorzy wydobyli w przepływającej nieopodal Rgilewki.

- Obiecaliśmy, że nasz grzegorzewski StuG, po remoncie wróci do nas i dotrzymaliśmy słowa. Dzisiaj możemy go dotknąć, zobaczyć - mówiła Bożena Dominiak, wójt Grzegorzewa, która jako jedna z nielicznych cywilów została zaproszona do honorowej rundy na pokładzie działa samobieżnego.
Jednak i tym razem pancerny pojazd kaprysił. Podczas pierwszej publicznej prezentacji we wrześniu ubiegłego roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu StuG przejechał kilkadziesiąt metrów, wystrzelił i zgasł. Na festyn w Grzegorzewie przyjechał na specjalnej platformie. Na początku ostro poszarżował, drąc murawę, ale kiedy miał oddać salwę ładunkiem hukowym po prostu zastrajkował. Wytrzelił dopiero za trzecim razem.
Mieszkańcy cierpliwie jednak czekali na moment, kiedy będą mogli podejść bliżej, a nad tłumem unosił się las rąk z kamerami, aparatami i telefonami.
I nic dziwnego, bo każdy chciał uwiecznić jedyny na świecie kompletny egzemplarz StuG-a, w dodatku na chodzie. To, że pojazd wygląda jakby zjechał z linii produkcyjnej, to zasługa majora Tomasza Ogrodniczuka, kustosza Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i grona pasjonatów, którzy pomagali w jego renowacji i uruchomieniu.
- Ten pojazd jest niemal w stu procentach złożony z oryginalnych części, co podwyższa jego wartość muzealną. To jeden z naszych najcenniejszych eksponatów. Niemieckiej broni pancernej mamy w Polsce tyle co na lekarstwo - mówił mjr Ogrodniczuk. - Paradoksalnie dobrze się stało, że nie powiodły się wcześniejsze próby wydobycia StuG-a, bo z pewnością trafiłby do huty. A tak mamy cenny zabytek techniki i to nie tysiące kilometrów stąd, ale na miejscu.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto