MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe: Krokodyl w muzeum! Skarby starożytności w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Mumia głowy krokodyla - Egipt, Okres Późny,  VIII-IV w. p.n.e.
Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Mumia głowy krokodyla - Egipt, Okres Późny, VIII-IV w. p.n.e. Paweł Miecznik
Czy wiedzieliście, że Muzeum Narodowe w Poznaniu ma w swoich zbiorach mumię głowy krokodyla sprzed ponad 2,5 tysiąca lat? W Poznaniu są prawdziwe skarby starożytnych cywilizacji!

Poznańskie Muzeum Narodowe potrafi zaskoczyć! Nawet kilkukrotnie zwiedzając Galerię Malarstwa i Rzeźby przy al. Marcinkowskiego można przeoczyć Galerię Sztuki Starożytnej, która kryje się w przyziemiu starej części Muzeum.

Nieduże, dość ciemne pomieszczenie od listopada 2011 roku jest schronieniem zabytków starożytnych cywilizacji, które prezentowane są w wąskich, oświetlonych szczelinach. W jego centralnej części oglądać można wyjątkową galerię portretu rzymskiego, pochodzącą z I i II wieku. Portret cesarzowej Plotyny z II w. n. e. jest zachowany w całości. Oryginalna głowa razem z popiersiem to rzadkość! Galerię uzupełnia poczet cesarzy rzymskich na monetach.

Centralny akcent greckiej części ekspozycji stanowi kolekcja greckiego malarstwa wazowego. - Więcej waz greckich znajduje się w zamku w Gołuchowie. Kolekcjonował je Jan Działyński, właściciel zamku - tłumaczy Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy muzeum. Trzecią część galerii stanowi sztuka Bliskiego Wschodu, w której prezentowane są zabytki z Palestyny, Syrii, Kartaginy oraz w osobnym pomieszczeniu - Egiptu.

Obiekty pochodzące z krainy nad Nilem związane są przede wszystkim ze sferą wierzeń tego kraju. W zbiorach znajdują się mumie sokoła i głowy krokodyla, które mają ponad 2,5 tysiąca lat! Zobaczyć można także oryginalny sarkofag Iret-Hor-iru, z VIII-IV w. p.n.e. oraz fragment kartonażu ludzkiej mumii z VII-VI w. p.n.e. Wyjątkowe są także dwie maski: kobieca i męska, z III wieku n. e. To prawdziwe unikaty - jest ich na świecie zaledwie 29.

Skomplikowane dzieje poznańskiej kolekcji

Skąd obiekty ze starożytnych cywilizacji wzięły się w Poznaniu? Zbiór zapoczątkowała kolekcja niemieckiego Muzeum Cesarza Fryderyka. Później zdeponowane zostały tu także przedmioty z Muzeum im. Mielżyńskich, wśród nich kolekcja z Pompejów i Herkulanum. Galeria Sztuki Starożytnej nawiązuje też do jednej z najcenniejszych prywatnych kolekcji zabytków starożytnych w Europie Środkowej, zebranej w XIX wieku staraniem Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej i jej męża, Jana Działyńskiego.

- Jan Działyński był wielkim kolekcjonerem. Jeździł po krajach starożytnych cywilizacji europejskich i skupował zabytki - mówi rzecznik prasowa muzeum. - Kolekcja zbudowana jest więc na zrębie dużych kolekcji arystokratycznych i spuścizny poniemieckiej. To bardzo ciekawy zbiór - bardzo dobry start do zdobywania wiedzy o sztuce starożytnej.

I nie tylko starożytnej, bo muzeum pełne jest wyjątkowych dzieł sztuki polskiej i światowej.

- Nasze muzeum nie pretenduje przecież do rangi Luwru, ale ma wyśmienitą kolekcje, która zaskakuje jakością gości z zagranicy - przekonuje Sobocińska.

Wstęp do Muzeum dla uczących się dzieci i młodzieży (do 26. roku życia) przez cały tydzień kosztuje tylko złotówkę, a w sobotę jest bezpłatny dla wszystkich. Warto więc odwiedzić Muzeum Narodowe częściej niż raz na kilka lat!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto