Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artyści przeciw dopalaczom. Impreza w Arenie w Dniu Wagarowicza

Marcin Kostaszuk
Podczas imprezy o szkodliwości dopalaczy przekonywać będą artyści, m.in. grupa Blue Cafe
Podczas imprezy o szkodliwości dopalaczy przekonywać będą artyści, m.in. grupa Blue Cafe archiwum zespołu
Chcemy, aby jedynym ogólnodostępnym dopalaczem była muzyka - mówią członkowie zespołu Volver, biorący udział w kampanii "Artyści przeciwko dopalaczom i innym używkom". Dlatego 21 marca zapraszają oni do poznańskiej Areny młodzież szkolną na specjalny koncert, promujący zabawę bez zakazanych używek. O tych ostatnich opowie w Arenie także minister zdrowia Ewa Kopacz.

Zakaz obrotu dopalaczami nie wyeliminował całkowicie tego procederu - od kilku tygodni opisujemy na naszych łamach sprawę firmy "Czeski kredens", cały czas handlującej tego typu substancjami psychoaktywnymi. Informowanie o zagrożeniach wynikających z ich używania jest więc wciąż koniecznością, stąd pomysł wielkiego koncertu pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

- Proponowaliśmy kilku miastom zaangażowanie się w ten pomysł - chodziło o znalezienie dużego obiektu, w którym mogłoby odbyć się duże wydarzenie muzyczne, połączone z akcją informacyjną. Poznań wykazał największą wolę współpracy - mówi Monika Batogowska z organizującej wydarzenie firmy Grupa Show.
- Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by dążyć do likwidacji tego zagrożenia. Dlatego bez wahania zgodziłem się objąć honorowy patronat nad akcją - mówi prezydent Poznania Ryszard Grobelny, prywatnie ojciec dwojga nastoletnich dzieci.

Podczas trzygodzinnej imprezy wystąpi siedmiu wykonawców, grających muzykę pop: grupy Blue Cafe, Manchester, Pectus, Volver, a także Paweł Stasiak z zespołem Papa D oraz Stachursky i Bracia Cugowscy.

- Dobraliśmy wykonawców tak, żeby nie trzeba było później się tłumaczyć - mówi zastępca prezydenta Poznania Sławomir Hinc. Dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych artyści często stają się autorytetami. Chcemy wykorzystać ich wpływ na młodzież: pokazać poprzez takie wzorce osobowe, że osiągnięcie sukcesu jest możliwe bez sięgania po narkotyki - mówi Sławomir Hinc, z wykształcenia socjolog. Pytany o znanego poznańskiego artystę, który półtora roku temu na koncertowych plakatach promował stronę sprzedającą dopalacze, wiceprezydent dodaje:

- Nie podejmując żadnych działań, pozostawimy pole do popisu tym, którzy promują nieodpowiednie zachowania. Repertuar będzie lekki i przebojowy - w sam raz na Dzień Wagarowicza. Pora też sprzyjać będzie odpoczynkowi od obowiązków szkolnych, bo wydarzenie w Arenie rozpocznie się o godzinie 13. Wagary będą jednak w pełni kontrolowane przez ciała pedagogiczne, bo w imprezie wezmą udział jedynie uczniowie szkół z całej Polski (przede wszystkim jednak z województwa wielkopolskiego), które wsparły akcję. Dobra wiadomość jest taka, że lista gości nie jest jeszcze zamknięta.

- Prosimy szkoły o zgłoszenia na adres [email protected]. Na e-maile czekamy do środy włącznie - mówi Monika Batogowska.

Udział młodzieży w koncercie "Artyści przeciwko dopalaczom i innym używkom" jest darmowy. Budżet imprezy wynosi około 300 tysięcy złotych, po 80 tys. zł wyłożyło Ministerstwo Zdrowia i Urząd Miasta Poznania, który udostępnił także Arenę po minimalnych kosztach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto