Asystenci rodzin pomogą przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Pomoc asystentów rodzin kierowana do rodzin naturalnych i zastępczych to jedno z działań, na które można uzyskać dotację
Pomoc asystentów rodzin kierowana do rodzin naturalnych i zastępczych to jedno z działań, na które można uzyskać dotację 123 rf
Pomoc rodzinom, w tym także rodzinom zastępczym w taki sposób, by zapobiegać wykluczeniu społecznemu to założenie projektów, które będą mogły otrzymać dotację z pieniędzy WRPO 2014+

Dla specjalistów jest jasne - aby skutecznie zapobiegać wykluczeniu społecznemu nie wystarczą najsprawniej nawet działające instytucje.

Dobre funkcjonowanie rodziny to najlepsza „szczepionka” przeciwko wielu problemom. Skuteczne wsparcie dla rodzin, zarówno naturalnych jak i zastępczych jest więc na wagę złota. W konkursie „Usługi społeczne w ramach ZIT dla MOF Poznania” ogłoszonym przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań i Zarząd Województwa Wielkopolskiego w ramach WRPO 2014+ do rozdysponowania jest blisko 11,2 mln zł. Pieniądze te będą przeznaczone na dotacje do projektów przewidujących m.in. zatrudnienie asystentów dla rodzin (w tym także rodzin zastępczych), organizowanie grup wsparcia dla rodzin w kryzysie, zarówno naturalnych, jak i zastępczych. Projekt może uwzględniać także specjalistyczne usługi dla całych rodzin oraz usługi dla dzieci ze specjalnymi potrzebami takie jak rehabilitacja, pomoc logopedy, psychologa itp.

- Wszystkie nasze działania wynikają z przeprowadzonej diagnozy społecznej - wyjaśnia Krystian Margan z Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań. - Wykazała ona, że jest potrzebna poprawa dostępności do wysokiej jakości usług społecznych zapobiegających wykluczeniu społecznemu. Zagrożenie nim wynika często z chorób, niepeł-nosprawności, dysfunkcji rodzin. Działanie asystentów rodzin w takich sytuacjach bywa bardzo pomocne.

Beneficjantami konkursu mogą być jednostki samorządu terytorialnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania oraz jednostki samorządów, które w zakresie swojego działania mają poprawę dostępu do usług wsparcia rodziny i sytemu pieczy zastępczej, osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Projekty muszą być jednak realizowane w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi lub z podmiotami ekonomii społecznej.

Zakłada się, że w ramach dotowanych projektów z różnego rodzaju wsparcia skorzysta około 1500 osób z terenu metropolii Poznań.

Obecny konkurs jest już drugim na projekty związane z usługami społecznymi na obszarze metropolii Poznań. W poprzednim dofinansowanie otrzymał projekt realizowany wspólnie przez miasto Poznań (lidera projektu), powiat poznański oraz 13 wielkopolskich gmin, a także Fundację Dziecko w Centrum. Obejmuje on m. in. zatrudnienie asystentów rodziny (co stanowiło główny element projektu), zatrudnienie koordynatorów pieczy zastępczej, którzy pracują w powiatach, grupy wsparcia dla rodzin zastępczych.

Czas naboru. Co? Gdzie? Kiedy?
Wnioski w konkursie można składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego #do 28 października.
Dokumentację papierową należy złożyć w ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku elektronicznie w Biurze Stowarzyszenia Metropolia Poznań przy ul. Kościelna 37 w Poznaniu.

Można to zrobić osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.45 do 15.45 lub wysłać pocztą lub przesyłką kurierską na adres: Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań (ul. Kościelna 37,60‑537 Poznań). O przyjęciu wniosku decyduje data wpływu dokumentacji do biura, nie zaś data jej nadania.

Regulamin konkursu, a także więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie

wrpo.wielkopolskie.pl

w zakładce nabory.

obrazek
obrazek
www.wrpo.wielkopolskie.pl
Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:
Zima łagodna i bez śniegu?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.