Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atak zimy. Uważajcie na odmrożenia

Mariusz Leśniewski
MARCIN OLIVA SOTO / POLSKAPRESSE
Temat odmrożeń czy hipotermii pojawia się co roku w okresie zimowym i zawsze wzbudza ogromne emocje. Bagatelizowanie tych zjawisk może mieć fatalne skutki dla naszego organizmu.

Wychłodzenie organizmu to efekt fizycznej ekspozycji naszego ciała na trudne warunki pogodowe - zazwyczaj na niską temperaturę połączoną z wysoką wilgotnością powietrza i wiatrem. Najczęściej do przypadków odmrożeń dochodzi zimową porą, gdy temperatura na termometrze schodzi poniżej zera. Pamiętajmy jednak, że nie jest znana dokładna granica temperatury, poniżej której może dojść do odmrożeń. Może się to zdarzyć również przy dodatniej temperaturze. Dlatego tak ważne jest ciepłe ubieranie się.

Odmrożenie to uszkodzenie tkanek spowodowane działaniem niskiej temperatury. Dochodzi do niego zazwyczaj w temperaturze 0 st.C, gdy w tkankach zaczynają się tworzyć kryształki lodu. Im niższa temperatura, tym szybciej następuje uszkodzenie, wiatr lub zawieja śnieżna przyśpieszają proces.

Gdy organizm się wychładza, krew jest przemieszczana w głąb ciała, aby utrzymać temperaturę narządów wewnętrznych na poziomie 37 st.C. Jako pierwsze odmrożeniom ulegają palce nóg, rąk, nos i uszy, jednakże pamiętajmy, że odmrożeniom może ulec nawet błona śluzowa dróg oddechowych i spojówki.

Zwykle odmrożenia zwiastuje uczucie tzw. "kłujących szpilek" lub silny ból. Potem zimno przerywa działanie nerwów czuciowych i skóra "drętwieje". Temperatura tkanek poniżej 10ºC wywołuje stan znieczulenia. Powstanie i stopień odmrożeń zależą od temperatury, wilgotności powietrza, prędkości wiatru, powierzchni skóry, czasu działania zimna. Głównym zagrożeniem w odmrożeniu jest obumarcie odmrożonych części ciała oraz zakażenie. Obszar odmrożenia goi się, jeśli zostało w nim przywrócone krążenie. Jeśli tkanki obumarły i doszło do zakażenia, podaje się antybiotyki, w ciężkich przypadkach istnieje konieczność amputacji kończyny.

Cały artykuł znajduje się na www.wiadomosci24.pl

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto