Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Auchan Dąbrowa Górnicza: nowa sieć wkracza do naszego miasta

PAS, mat. prasowe
Auchan pojawi się także w Dąbrowie Górniczej
Auchan pojawi się także w Dąbrowie Górniczej
Auchan Dąbrowa Górnicza. Prezes UOKiK zgodziła się na zakup przez Auchan Polska hipermarketów sieci Real. Przejmująca spółka będzie musiała jednak sprzedać osiem sklepów. To pierwsza decyzja warunkowa wydana w tym roku przez UOKiK.

Auchan Dąbrowa Górnicza: nowa sieć wkracza do naszego miasta

W ciągu 18 miesięcy od finalizacji transakcji Auchan musi sprzedać osiem z 54 przejmowanych sklepów. Nie może ich jednak sprzedać żadnej powiązanej ze sobą lub kontrolowanej spółce. Sprzedać trzeba będzie sklepy w: Czeladzi, Sosnowcu, Legnicy, Rzeszowie, Wałbrzychu, Szczecinie, Bielsku-Białej, Białymstoku.

A to oznacza, że zakupów w Auchan nie zrobimy w Centrum Handlowym M1 w Czeladzi, ani też w hipermarkecie w Milowicach, przy DK 86. Auchan wprowadzi się za to do Dąbrowy Górniczej. Nowe sklepy powstaną w Centrum Handlowym Pogoria oraz w hipermarkecie przy ul. Katowickiej. Trzecim w naszym regionie Auchan będzie ten dotychczasowy przy ul. Zuzanny w Sosnowcu.

Transakcja dotyczy przejęcia przez Auchan Polska hipermarketów Real. Auchan Polska jest kontrolowana przez Groupe Auchan. Posiada 27 sklepów pod marką Auchan, kontroluje również spółkę Elea Polska, właściciela sieci sklepów Simply Market. Spółka Real należy do międzynarodowego koncernu handlowego – Grupy Metro, działającego w 30 krajach Europy i Azji Wschodniej. Jest właścicielem 57 hipermarketów Real.

Podstawą zgłoszenia koncentracji była umowa zawarta przez Groupe Auchan oraz Metro, dotycząca sprzedaży udziałów i wkładów w spółkach Real w Polsce, Rumunii, Rosji i Ukrainie. Organem właściwym do jej zbadania była Komisja Europejska, jednak na wniosek przedsiębiorców, w części dotyczącej polskiego rynku, sprawa została przekazana w marcu 2013 r. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Auchan wkracza do DG: badanie rynku zadecydowało

Na potrzeby postępowania UOKiK przeprowadził badanie rynku detalicznej sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku w sklepach wielkopowierzchniowych. O strukturę i stopień koncentracji rynku zapytano 13 największych działających w Polsce sieci handlowych.

- Analiza urzędu wykazała, że supermarkety oraz dyskonty nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla hipermarketów. W mniejszych sklepach konsumenci dokonują głównie codziennych, drobnych zakupów. Natomiast z oferty hipermarketów korzystają rzadziej, zazwyczaj kilka razy w miesiącu. Jednorazowo kupują więcej produktów niż w supermarketach i dyskontach, często na zapas - wyjaśnia prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Urząd przyjął również, że obszarem, na którym hipermarkety konkurują ze sobą jest strefa do 20 lub 25 minut jazdy samochodem od przejmowanej placówki. Ustalono to w oparciu o przekazane przez uczestników koncentracji badania kodów pocztowych. Wynika to także z zasięgu kampanii informacyjnych w formie ulotek czy gazetek prowadzonych przez sieci handlowe. Co istotne, ten obszar może być większy lub mniejszy niż teren jednego miasta.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na jedenastu lokalnych rynkach, na których łączny udział uczestników koncentracji przekroczy istotnie granicę domniemania uzyskania pozycji dominującej i tym samym uzyskają na nich znaczną przewagę nad swoimi konkurentami. Prezes UOKiK uznała jednak, że możliwe jest nałożenie na przejmująca spółkę określonych obowiązków, które zniwelują negatywne skutki transakcji i doprowadzą do zachowania efektywnej konkurencji na tych rynkach.

– Zgodnie z wydaną decyzją Auchan Polska musi wyzbyć się praw do ośmiu hipermarketów Real. Nie może to nastąpić później niż w ciągu 18 miesięcy sfinalizowania transakcji przez Auchan, na rzecz inwestora, który nie należy do grupy kapitałowej Auchan oraz nie jest współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy - mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Kupujący będzie ponadto musiał uzyskać akceptację Urzędu, który może jej odmówić, jeżeli nowy właściciel nie będzie dawał gwarancji utrzymania dotychczasowej działalności handlowej placówek.

Warto podkreślić, że decyzja wydana została w terminie przewidzianym przez ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. W przypadku zgód warunkowych do czasu trwania postępowania nie wlicza się m.in. oczekiwania na odpowiedź w sprawie przedstawionych przez Urząd warunków.

Oceniając koncentrację prezes urzędu może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata. Od 2004 roku jest to 18. rozstrzygnięcie nakładających obowiązki na zgłaszającego transakcję. Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto