Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AULA UAM - Requiem aeternam w wykonaniu Poznańskich Słowików

Marek Zaradniak
Wykonawcami koncertu będą Poznańskie Słowiki
Wykonawcami koncertu będą Poznańskie Słowiki Marek Zakrzewski
Requiem to najpopularniejsza forma muzycznego hołdu dla zmarłych. Najstarszym takim utworem była kompozycja Guillaume Dufaya, która niestety nie dotrwała naszych czasów. Za to najstarszym zachowanym jest Requiem Johannesa Ockeghema, ale najpopularniejsze do dziś jest Requiem, skomponowane przez Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Cenionym współczesnym Requiem jest utwór autorstwa Brytyjczyka Johna Ruttera. Usłyszymy je dziś podczas 406. Koncertu Poznańskiego zatytułowanego "Requiem aeternam". Oprócz muzyki współczesnej usłyszymy również Sicut cervus i Lamentatatio Hiremiae Prophetae Giovanniego Pierluigiego da Palestriny. Wykonawcy to Poznańskie Słowiki, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz solistka, sopranistka Marzena Michałowska. Zadyrygują Maciej Wieloch i profesor Stefan Stuligrosz.

John Rutter to współczesny kompozytor, dyrygent, aranżer, producent i wydawca. Jego dorobek kompozytorski jest niezwykle bogaty. Sławę przyniosło mu wykonanie w USA w 1974 roku jego kantaty "Gloria", która wkrótce stała się jednym z najczęściej wykonywanych utworów chóralnych w USA. Wśród napisanych przez niego utworów są również m.in. Magnificat, adresowana do młodego widza opera "Bang!", a nawet kolędy. Requiem Ruttera zostało ukończone w 1985 roku. Jest siedmioczęściowym utworem wykonywanym w języku angielskim i po łacinie. Obok partii niezwykle melodyjnych są i takie, które posiadają gęstą fakturę muzyczną. W drugiej części, którą jest Psalm 130 "Out Of Deep", czyli "Z głębokości wołam do Ciebie Panie", warto zwrócić uwagę nie tylko na stronę wokalną, ale również na niezwykle trudne solo wiolonczelowe. Po raz pierwszy w całości wykonano je 13 października 1985 roku w Lovers Lane United Methodist Church w Dallas przez Sanctuary Chor pod batutą kompozytora. Warto do dodać, że wcześniej, bo w marcu tego roku, jego cztery części były wykonywane w Fremont Presbyterian Church w Sacramento, również pod batutą kompozytora.

W latach 1975-79 John Rutter prowadził w Cambridge zespół Clare College, którego wcześniej był członkiem. Pod jego kierownictwem zespół zdobył międzynarodową sławę. W 1981 roku założył własny chór Cambridge Singers mający w dorobku wiele wykonań dzieł muzyki sakralnej oraz ich nagrania, dokonane dla własnej wytwórni Collegium Records.

406. KONCERT POZNAŃSKI
REQUIEM AETERNAM
Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
piątek, 29.10. godzina 19
bilety: 10 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto