Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AWF będzie miała nowy budynek za 17 mln euro

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Już w przyszłym tygodniu ruszy budowa nowego obiektu dydaktycznego poznańskiego AWF. Za niecałe dwa lata studenci i wykładowcy będą mieli do dyspozycji nowoczesny budynek o powierzchni prawie 15 tys. metrów kwadratowych.

Jak wiadomo poznańska uczelnia od lat boryka się z problemami lokalowymi. Obecnie studenci uczą się aż w 11 obiektach rozrzuconych po całym Poznaniu, a stan wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Jest to więc ogromna uciążliwość, zarówno dla studentów, jak i pracowników AWF. Z tego powodu Zarząd Województwa Wielkopolskiego uznał budowę nowego budynku dydaktycznego za projekt kluczowy dla rozwoju naszego regionu i włączył go do Wielkopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Budowa nowego obiektu to koszt 17 130 900 euro z czego 75 proc. pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Do przetargu stanęło 17 firm, spośród których wyłoniono wykonowcę. Została nim znana z poznańskich inwestycji firma Mostostal Warszawa S.A., która buduję nową halę sportową UAM oraz Wydział Prawa i Administracji.

- Bardzo się cieszę, że to właśnie z tą firmą nawiązaliśmy współpracę - mówił prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński, rektor AWF tuż przed podpisaniem umowy. - Wierzę, że budowa ruszy jak najszybciej i nie będzie żadnych opóźnień. Ufam, że nasza inwestycja zostanie równie fachowo wykonana, jak te pozostałe, za które odpowiada firma Mostostal.

Dziś w miejscu przyszłej inwestycji stoi dwukondygnacyjny pawilon typu "Berlin", który stanął tu już na początku lat 70., kiedy to budowano gmach główny przy ul. Królowej Jadwigi. Nowy budynek, który w większości będzie składał się ze szkła i stali zaprojektowała znana poznańska pracownia architektoniczna Jerzego Gurawskiego - Arpa, która również była odpowiedzialna za projekt nowej hali sportowej UAM czy też Auli Nova Akademii Muzycznej.

Przyszły obiekt ma składać się z pięciu kondygnacji i przyziemia. Biało-brązowa elewacja zostanie wykonana głównie ze szkła nawiązując do obecnie istniejącego gmachu głównego AWF. Powierzchnia terenu inwestycji to 14 312 metrów kwadratowych. Cały budynek podzielony zostanie na dwie części: wysoką z funkcją dydaktyczną i zapleczem socjalnym oraz przyziemie. Nowy obiekt AWF został tak zaprojektowany, że będą mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne za sprawą dwóch specjalnych wind.

W nowym obiekcie znajdą się także: dwie klimatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny i elektronicznie opuszczane rolety sale wykładowe po 160 metrów kwadratowych każda; Wydział Turystyki i Rekreacji przeniesiony z ul. Rybaki; Zakład Żywienia i Żywności, którego studenci będą mogli bez przeszkód nauczyć się przygotowywania i właściwego serwowania posiłków i napojów oraz Zakład Neurobiologii wraz z nowoczesnymi pomieszczeniami zwierzętarni (jej powstanie jest zawsze obwarowane szeregiem wysokich wymogów powierzchniowych i sanitarnych).

W ramach inwestycji zostanie także zagospodarowany teren wokół obiektu, w tym drogi dojazdowe i chodniki. Przesadzone zostaną istniejące drzewa i krzewy oraz dokonane nowe nasadzenia. Budynek dydaktyczny ma być oddany do użytku za 22 miesięcy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto