Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania radiologiczne sposobem na wczesną diagnozę chorób

Materiał Partnera Zewnętrznego
Gdyby spytać statystycznego Polaka, czym się zajmuje lekarz radiolog, prawdopodobnie udzieliłby on odpowiedzi, że zajmuje się wykonywaniem badań RTG, odczytuje wykonane zdjęcia i tworzy opisy dla lekarzy zlecających badanie. Jednak w praktyce radiologia obejmuje znacznie więcej badań niż tylko badanie RTG czy USG.

Kiedy do lekarza radiologa
Wizyta u radiologa najczęściej ograniczona jest do krótkiego wywiadu, przeprowadzanego przed samym badaniem RTG czy USG. Lekarz ustala, czy nie ma przeciwwskazań, aby badanie było przeprowadzone. Warto pamiętać, że większość badań RTG nie może być wykonywana przez kobiety w ciąży, z kolei metalowe implanty mogą stanowić przeszkodę przy przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego głowy. W przypadku badań, które należy wykonać z kontrastem, pacjenci muszą dodatkowo wypełnić odpowiedni formularz udzielając odpowiedzi na szereg pytań o inne choroby, aktualnie przyjmowane leki czy też przeprowadzanie w ostatnim czasie zabiegi, które mogą uniemożliwić wykonanie badania. Poniżej lista badań wraz z opisem które możecie wykonać między innymi u radiologa z Poznania www.rentgen-poznań.pl.

Popularne badania radiologiczne
Lekarze odchodzą od zlecania prześwietleń na rzecz badań USG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Tego rodzaju badania mniej obciążają organizm i są najczęściej nieszkodliwe dla organizmu - w przypadku zdjęć wykonywanych metodą RTG nie można wykonywać ich zbyt często, a i lista przeciwwskazań do ich wykonania jest dość długa.

Mammografia
Najpopularniejsze badania, z którymi obecnie kojarzy się radiologia, to mammografia. Badanie regularnie powinny wykonywać kobiety po przekroczeniu 40 roku życia, najlepiej bezpośrednio po miesiączce. W niektórych przypadkach, np. u kobiet bardzo młodych lub stosujących hormonalną terapię zastępczą w czasie menopauzy, lepsze efekty diagnostyczne daje USG piersi.

Pantomogram
Osoby, które nosiły aparaty ortodontyczne, przed jego założeniem musiały wykonać pantomogram. To specyficzne zdjęcie, na którym pokazuje się nie tylko zęby i ich korzenie, ale również żuchwę. Takie badanie może być również zlecone w przypadku bólu zęba przy jednoczesnym braku zmian próchniczych, które za wspomniany ból by odpowiadały.

Densytometria
To badanie wykorzystuje ultradźwięki lub promienie rentgenowskie, a ich celem jest określenie stanu kości i ich wytrzymałości. Badanie zalecane jest głównie osobom po 65 roku życia, aby ocenić ich podatność na zachorowanie na osteoporozę. Przy prawidłowym wyniku badanie powinno być powtórzone co 3 lata.

Tomografia komputerowa
Tomografia wykorzystuje promienie rentgenowskie, zaś samo badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Stosuje się ją zarówno przy badaniu jamy brzusznej, płuc, miednicy, ale również przy badaniach przeprowadzanych w obrębie głowy. Niektóre z badań przeprowadzane są jedynie na czczo.

Rezonans magnetyczny
Rezonans to kolejne badanie, przeprowadzane w pozycji leżącej. Stosuje się go głównie do badania centralnego układu nerwowego, ale również do diagnozowania przerzutów w chorobie nowotworowej czy przy diagnozowaniu chorób, związanych z układem kostno-szkieletowym, które nie są widoczne na tradycyjnym zdjęciu RTG.

O konieczności przeprowadzenia określonego badania radiologicznego decydują lekarze specjaliści, którzy kierują pacjentów na wybrane badanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto