Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bałtyk to więcej niż budynek. Poznaniacy zrozumieją to za pół wieku

Karolina Koziolek
Bałtyk to więcej niż budynek. Poznaniacy zrozumieją to za pół wieku
Bałtyk to więcej niż budynek. Poznaniacy zrozumieją to za pół wieku Łukasz Gdak
Bałtyk to więcej niż budynek. Poznaniacy zrozumieją to za pół wieku - uważa Piotr Kostka, prezes SARP. Jego zdaniem poznaniacy traktują zabytkową tkankę miejską z nabożnością.

Fragment rozmowy z Piotrem Kostką, prezesem SARP.

Zdarzyło się Panu bronić Bałtyku przed krytykami?

Niestety tak. Pytany o Bałtyk zawsze mówię, że za kilka lat będzie to wizytówka Poznania, tak jak stała się nią iglica na Targach, jak jest ratusz.

Bałtyk nie jest klasycznym budynkiem, który domyka osie widokowe. To więcej niż budynek, to struktura, która wyrosła przy Kaponierze. I to struktura nietypowa, frapująca.

W nocy, gdy zostanie rozświetlony będzie płonął jak pochodnia. Wyobrażam sobie, że będzie wyglądał zjawiskowo. Budynek ma wcięcia w dolnych kondygnacjach, które sprawiają, że z każdej strony wygląda inaczej. Idąc od Mostu Dworcowego podcięcie bryły stanowi idealny kadra dla hotelu Merkury. Od strony św. Marcina stanowi interesujące dopełnienie osi widokowej tej szerokiej arterii. Z kolei od strony hotelu Merkury wygląda na przekręcony. Jedyna rzecz, która mnie razi to styk Bałtyku z Sheratonem. To wina Sheratona, to po prostu brzydki budynek. Bałtyk odróżnia się od Sheratonem wszystkim, także kolorem, wygląda jakby projektanci wręcz odcięli się od hotelu jak żyletką. Jednak sama struktura, kadrowanie przestrzeni, zamykanie osi jest naprawdę przemyślane i zrobione z dużą kulturą. To nie jest typowy, sztampowy budynek biurowy typu office tower z przeszkleniami. Może wtedy nikt by się nie czepiał. Myślę, że przyjezdni będą patrzeć na Bałtyk z dużym podziwem, także z podziwem dla Poznania, że odważył się postawić coś tak nowoczesnego.

Okrąglak też się nie podobał poznaniakom, gdy go otwierano w 1955 r. Pięćdziesiąt lat później w 2005 r. został uznany za najlepszy poznański budynek półwiecza i dostał Złotego Quadro. Jest szansa, ze za pół wieku poznaniacy zaakceptują także i Bałtyk.

Tyle widocznie działa nasza zachowawczość. Bałtyk polubimy. Jestem o tym przekonany.

Przypomnę, że gigantyczna awantura przeszła przez Poznań, także kiedy wyburzano zabytkowa tkankę pod budowę kompleksu wieżowców Alfa. Wcześniej stały tam porządne, duże kamienice. To jest akurat argument, że nie zawsze nowe się sprawdza. Jeśli już chcemy stawiać nowoczesną architekturę, to musi być najwyższej jakości, także gdy chodzi użyte materiały. Akurat Bałtyk nie ma tego problemu. Widać to po elewacji, po tym, jak architekci pochylali się nad każdym detalem.

O wadach i zaletach Bałtyku, o innych ważnych budynkach w Poznaniu, o poznańskim dworcu kolejowym przeczytasz w całej rozmowie.
Znajdziesz ją tutaj: Bałtyk to więcej niż budynek. Poznaniacy zrozumieją to za pół wieku.

Przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 13 kwietnia 2017

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto