Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bambrzy świętowali w Poznaniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Natalia Krawczyk
Już od kilkunastu lat w każdą pierwszą sobotę sierpnia obchodzone jest na Starym Rynku Święto Bambrów. I tym razem poznaniacy mieli okazję zapoznać się z kulturą i tradycjami osadników przybyłych z Bambergu.

Cała uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.15 przy pomniku Bamberki. Poprowadził ją Prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich, Ryszard Skibiński.

- To dla nas trudny moment, gdyż gromadzimy się tutaj po raz pierwszy w tak smutnych okolicznościach. W tym roku nie ma z nami już prof. Marii Paradowskiej, założycielki naszego Towarzystwa – mówił.

Specjalnym gościem całych obchodów była jednak córka zmarłej, Katarzyna Wrzesińska. Zaproszono także licznych przedstawicieli duchowieństwa i władz miasta. Jednym z nich był Sławomir Hinc, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

- Jest to dla nas szczególny moment, szczególne święto. Historia naszego miasta buduje naszą tożsamość, a Bambrzy są jej nieodłącznym elementem – mówił w swoim wystąpieniu.

Pierwszym elementem obchodów było odczytanie kontraktu lubońskiego. Jest to dokument, który zwarty został miedzy przybyłymi niemal 300 lat temu w okolice Poznania osadnikami z Bambergu a władzami miasta.

Następnie zostały przyznane odznaki Złotej Bamberki dla osób specjalnie zasłużonych w działaniach Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Nagrodzono Gerharda Krischkera, który nazwany został przez organizatorów „ojcem chrzestnym nowych stosunków poznańsko-bamberskich”. Kolejne odznaczenia powędrowały do małżeństwa Marlisy i Michael Niedermaierów za ogromny wkład w odbudowę tradycji bamberskiej.

Po oficjalnej części obchodów nadszedł czas na zabawę. Tłumnie przybyli na uroczystość poznaniacy mogli wziąć udział w konkursach. Jednym z nich był konkurs gwarowy, gdzie organizatorzy pytali mieszkańców o znaczenia takich słów jak motyka czy parówka.

Podczas całej imprezy można było podziwiać niezwykle barwne tradycyjne stroje bamberskie. Rozdawano również wizytówki z odciskiem palca Bamberki. Natomiast o godzinie 14 w Muzeum Bambrów Poznańskich odbyło się spotkanie z laureatami Złotej Bamberki.

Bambrzy to grupa osadników, którzy przybyli do Poznania po roku 1719. Zostali oni sprowadzeni w celu zaludnienia wsi, które opustoszały po epidemii cholery. Przybyło ich wtedy około 900. Uchodzili za nieprawdopodobnie gospodarnych i tak mówi się o nich do tej pory.

Zobacz najnowsze filmy na Głos.tv
Posadzili dąb Transatlantyk
Przegląd wydarzeń mijającego tygodnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto