Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barańczak honorowym obywatelem Poznania

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Rada Miasta Poznania postanowiła przyznać Stanisławowi Barańczakowi tytuł honorowego obywatela Poznania. Kandydaturę poety, tłumacza, profesora i opozycjonisty w czasach PRL poparto jednogłośnie.

61-letni Barańczak urodził się, wychował i studiował w Poznaniu. Ukończył tutejszą polonistykę, na której później kontynuował pracę naukową. W 1973 r. obronił pracę doktorską za rozprawę o poezji Mirona Białoszewskiego. Sam również jest poetą. Debiutował w 1965 r. i był jednym z głównych przedstawicieli poezji „Nowej Fali”, a twórczość poetycką kontynuował aż do schyłku lat dziewięćdziesiątych, czego ukoronowaniem jest uhonorowany nagrodą literacką Nike tomik „Chirurgiczna precyzja”.

Jego wielkim wkładem dla polskiej kultury są też wybitne przekłady literatury angielskiej, przede wszystkim dzieł Szekspira.

W czasach PRL-u był również aktywnym opozycjonistą, należał do założycieli Komitetu Obrony Robotników, podpisał „List 59”, którego sygnatariusze sprzeciwiali się proradzieckim zmianom w polskiej konstytucji. Wykładał na poznańskim Uniwersytecie Latającym, za co usunięto go z uczelni. W 1980 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę naukową na Harvardzie, a od 1983 r. należał do zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”.

W 2006 r. uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kandydatura Barańczaka nie budziła żadnych wątpliwości i poparły ją jednogłośnie wszystkie kluby zasiadające w radzie Miasta Poznania. Uroczyste nadanie honorowego obywatelstwa odbędzie się tradycyjnie 29 czerwca w imieniny Piotra i Pawła – patronów miasta. Przyjazd samego Barańczaka, który od lat walczy z chorobą Parkinsona wydaje się mało prawdopodobny. Podczas uroczystości być może zastąpi go jego siostra – znana pisarka, Małgorzata Musierowicz.

Radni zadecydowali też o przyznaniu tytułów "Zasłużony dla miasta Poznania". W tym roku otrzymają je: Krystyna Daszkiewicz, o. Leszek Klekociuk, Klemens Mikuła, Halina i Tadeusz Zgółkowie oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.



Od redakcji:

Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto!

Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów, nadsyłania materiałów foto oraz video. Czekamy na Wasze filmiki nakręcone kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym bądź telefonem komórkowym.

Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto