Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie Ethno Port Poznań 2009!

Lilia Łada
Lilia Łada
Już wiadomo na pewno nie tylko to, że festiwal muzyki świata się odbędzie, ale także i to, kto przyjedzie, by zagrać w tym roku w Poznaniu. A wśród wykonawców są Mari Boine, Iva Bittowa, TransGlobal Underground, Taraf de Haidouks, Djivan Gasparyan, Habib Koité i Houria Archi.

Mari Boine należy do ludu Sámi mieszkającego na północy Norwegii i wykonuje tradycyjne pieśni swojego ludu w równie tradycyjnej technice tzw. joikowaniu. Jednak hołdowanie tradycji nie znaczy, że artystka zamyka się na współczesne wpływy i inspiracje. Mari Boine współpracowała także z wieloma muzykami, których trudno by uznać za tradycjonalistów, jak Jan Garbarek i Peter Gabriel.

Iva Bittowa to czeska wokalistka i skrzypaczka łącząca w swojej muzyce tradycje słowiańskiego folku i współczesnej muzyki rockowej. Kolejny gość, brytyjski zespół Transglobal Underground w swojej muzyce łączy wpływy muzyki azjatyckiej, afrykańskiej i indyjskiej oraz house'u, drum'n'bassu i techno.

Taraf de Haidouks to zespół, którego nazwa po rumuńsku oznacza kapela zbójców. Grają tradycyjną bałkańską muzykę mocno osadzoną w obyczajowości rumuńskiej wsi, ale wzbogaconą o inspiracje jazoowe, klasyczne, a nawet popowe. I świetnie sobie z tym radzą: występowali nawet z Yehudi Menuhinem.

Djivan Gasparyan z Armenii zagra na narodowym ormiańskim instrumencie o nazwie duduk (instrument dęty drewniany). Ten nieortodoksyjny muzyk jest laureatem wielu międzynarodowych nagród muzycznych i autorem muzyki do takich filmów jak „Ostatnie kuszenie Chrystusa” oraz „Gladiator”.

Habib Koité z Mali jest gitarzystą - ale gra na tym instrumencie zupełnie inaczej niż to sobie wyobrażają Europejczycy. W swojej muzyce łączy tradycję muzyczną Mali, elementy bluesa i flamenco, a także rytmy afrokubańskie.

Houria Aïchi także pochodzi z Afryki i gra na tradycyjnych instrumentach swojego ludu - bandir oraz gasba wykonując pieśni, jakich nauczyła się od babki. Jest Berberyjką z plemienia mieszkającego w górach Atlasu (północno-wschodnia Algieria).

Oprócz gwiazd zagranicznych będą też wykonawcy polscy. Pierwszy z nich to
zespół Zywiołak, który już nie raz porywał poznańską publiczność swoimi koncertami. Żywiołak powstał w wyniku spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych, określanych jako heavy-folk, biometal, folkmetal czy też hard-folk: Roberta Jaworskiego oraz Roberta Wasilewskiego. Z tego spotkania powstała muzyka żywiołów, inspirowana słowiańską demonologią i folklorem.

Alamut to grupa grająca alternatywny jazz spleciony z muzyką world i brzmieniami elektronicznymi, do której z czasem doszło trochę jazzowej awangardy, jungle, trip hopu oraz rejonów okołorockowych.

Tegoroczna edycja festiwalu zaplanowana jest na 12-14 czerwca 2009.


Ethno Port 2009: Zaklinanie deszczu

- Odejdź, deszczu, odejdź, bo cię tu nie trzeba - zaśpiewała a capella w ulewnym deszczu wśród osłoniętego folią sprzętu nagłaśniającego Joanna Słowińska ze SLOWINSKA.ART.PL. I tak właśnie - od zaklinania deszczu - rozpoczął się festiwal Ethno Port.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto