Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie mniej dyspozytorni karetek pogotowia?

Silber
Silber
Z 31 dyspozytorni, które wysyłają na miejsce wezwań karetki pogotowia ratunkowego, w Wielkopolsce ma pozostać jedynie pięć. Wbrew pozorom ma to poprawić bezpieczeństwo.

Pod koniec roku kończy się czas trwania „Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa wielkopolskiego na lata 2008-2010”. Kończą się umowy, więc trzeba było ogłosić działania do nowych kontraktów na lata 2011-2013.

Do końca tego roku umowy podpisano z 35 zespołami ratownictwa medycznego, z których 28 nalezy do szpitali, to 3 stacje pogotowia ratunkowego w Poznaniu, Kaliszu i Koninie, a 4 do niepublicznych zakładów opieki społecznej.

- Planowana reorganizacja ratownictwa medycznego w Wielkopolsce w żadnej mierze nie ma prowadzić do zlikwidowania stacji pogotowia ratunkowego – wyjaśnia Piotr Florek – Wręcz przeciwnie, ma je umocnić.

Obecnie podmioty, które świadczą usługi ratownictwa medycznego mające kontrakty na od 2 do kilkunastu karetek, mają szansę wystartować w konkursie. Wtedy liczna wzrośnie od 13 do 34 zespołów.

- Co najważniejsze, liczba 114 karetek w Wielkopolsce zostanie zatrzymana – podkreśla Piotr Florek.

Główną nowością w projekcie jest zmiana sposobu zarządzania karetkami, a dokładniej funkcjonowania dyspozytorni medycznych, czyli miejsc, gdzie odbiera się numer alarmowy 999. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami w Wielkopolsce ma powstać 5 zamiast obecnych 31 rejonów operacyjnych. Dzięki temu osoba, która rozdziela karetki, będzie miała do dyspozycji kilkanaście lub kilkadziesiąt karetek a nie jak dotychczas 2-3.

- Jako wojewoda patrzę na całe województwo globalnie i muszę dbać o bezpieczeństwo każdego mieszkańca regionu - tłumaczył zmiany Florek. - Nie patrzę na to, czy jest to powiat czy nie, patrzę na obszar zagospodarowania całościowo, by system mógł dobrze działać. Musimy brać pod uwagę czas dojazdu zespołów ratownictwa medycznego do pacjenta, liczbę mieszkańców obsługiwanych przez karetkę oraz jakość świadczonych usług.

Nowa organizacja systemu zostanie wsparta łącznością analogowo-cyfrową dla wszystkich dysponentów karetek na terenie województwa. Zostanie utworzony wojewódzki kanał łączności radiowej, tak aby karetka niezależnie od miejsca swojego położenia na terenie całego województwa miała łączność radiową nie tylko z własnym dyspozytorem medycznym, ale także z dyspozytorem właściwym dla miejsca w którym się znajduje i lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego funkcjonującym w Urzędzie Wojewódzkim.


17, 18,
24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca
2010 - Malta
od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto