Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będziemy mieć najnowocześniejszy budynek sądu w Polsce

Redakcja
W obecności ministra sprawiedliwości wmurowano kamień węgielny pod budowę nowoczesnej siedziby poznańskich sądów.

Po raz ostatni gmach sądu w Poznaniu został wybudowany w 1905 roku. Teraz, po ponad 100 latach rozpocznie się budowa nowego gmachu - Centrum Wielkopolskiego Sądownictwa Powszechnego. Nowy budynek będzie pokaźnych rozmiarów, długość wyniesie 157 metrów, a powierzchnia użytkowa zajmie ponad 37 tys. metrów kwadratowych i będzie powierzchniowo czterokrotnie większa od obecnego budynku sądu okręgowego w Poznaniu.

Przetarg na budowę gmachu został rozstrzygnięty 2 września. Nowy budynek stanie niedaleko obecnej siedziby sądu przy Al. Marcinkowskiego, tuż przy niedawno wybudowanym gmachu prokuratury. Na budowę, która zajmie się firma Skanska i wyposażenie obiektu Departament Sprawiedliwości przeznaczył ponad 202 miliony złotych, z tego 159 milionów na same tylko koszty budowy.
- Tyle miało to kosztować - podkreślał Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. - Jednak firma wyłoniona w przetargu zaproponowała, że wykona te prace za mniej i będą one kosztowały tylko 105 milionów.

Po części oficjalnej przystąpiono do wmurowania kamienia węgielnego. Podpisany wcześniej akt erekcyjny, zabetonowano wraz z miniaturką łańcucha sędziowskiego, który oddał ustępujący ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego Krzysztof Józefowicz.

- W historii każdej społeczności mają miejsce zdarzenia szczególne, które na długo determinują ich funkcjonowanie - mówił Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego budynku sądów w Poznaniu. - Dzisiejsze zdarzenie w mojej ocenie ma właśnie taki charakter i to nie tylko dla sędziów i pracowników sądu w Poznaniu, ale i dla całej społeczności miasta Poznania i całego województwa wielkopolskiego.

Nowy budynek, którego budowa już się rozpoczęła, jest kolejną, dużą inwestycją, jaka realizowana jest na terenie Wielkopolski.
- Budujemy w Wielkopolsce bardzo dużo. Mamy środki unijne, dzięki którym jesteśmy w stanie realizować wiele inwestycji - zaznaczył Piotr Florek, wojewoda wielkopolski. - Myślę, że ważnym jest, żeby dbać o pracowników, również administracji, aby pracowali w godnych warunkach. To, że teraz w jednym miejscu będzie wiele wydziałów znacznie ułatwi pracę. Jestem przekonany, że firma wywiąże się w terminie i będziemy świętować otwarcie tego wspaniałego obiektu.

Nowy gmach znacznie ułatwi pracę Sądu Okręgowego w Poznaniu. Obecnie wydziały tego sądu mieszczą się w 14 różnych miejscach, a tylko 6 z nich jest w zarządzie prezesów wydziałów. Reszta to obiekty wynajmowane, co jest i kosztowne, i uciążliwe w pracy.
- Nowa inwestycja pozwoli zaoszczędzić w kasie sądownictwa poznańskiego aż 3 miliony złotych rocznie - przyznaje Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. - W wyniku zrealizowania tej inwestycji, mieszkańcy Poznania oraz Wielkopolski będą mogli się cieszyć z tej ważnej inwestycji. Powstałe centrum sprawi, że mieszkańcy nie będą się musieli odwiedzać wielu miejsc w mieście.

W budynku pomieszczą się wszystkie te wydziały, które obecnie nie mają swoich siedzib, co znacznie ułatwi pracę i pracownikom sądu - i klientom. W nowym sądzie znajdzie się bowiem centrum gospodarcze, w którym znajdą się m.in. wydziały rejestrowe wszystkich sądów rejonowych i w którym przedsiębiorca będzie mógł załatwić wszystkie sprawy dotyczące firmy w jednym miejscu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto