Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez bólu i efektów ubocznych. Znani poznańscy lekarze zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. "To szansa na pokonanie tego gnojka"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W Poznaniu od niedzieli trwa szczepienie medyków przeciwko koronawirusowi. W poniedziałek i wtorek kolejni lekarze dołączyli do grona tych, którym COVID-19 nie będzie już groźny.

Kolejne zdjęcie>>
W Poznaniu od niedzieli trwa szczepienie medyków przeciwko koronawirusowi. W poniedziałek i wtorek kolejni lekarze dołączyli do grona tych, którym COVID-19 nie będzie już groźny. Kolejne zdjęcie>>Waldemar Wylegalski
W Poznaniu od 27 grudnia trwają szczepienia medyków przeciwko koronawirusowi. 28 i 29 grudnia kolejni lekarze dołączyli do grona tych, którym COVID-19 nie będzie już groźny. Sprawdziliśmy, jak przebiegało ich szczepienie i jak się po nim czują.

Jednym z medyków szczepionych we wtorek w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej był urolog prof. Zbigniew Kwias.

– Czuję się wspaniale. Jestem ogromnym zwolennikiem szczepień, bo to jest jedyna szansa na pokonanie tego „gnojka”. Jestem zadowolony i bardzo się cieszę, że wreszcie będę mógł być odporny

– przyznawał po zaszczepieniu prof. Kwias.

W niedzielę, 27 grudnia ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Jednak nadal wielu Polaków nie chce się zaszczepić lub podchodzi sceptycznie do szczepionki na koronawirusa. Co mogłoby przekonać Polaków do zaszczepienia się? Na to pytanie odpowiada sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". 

Zobacz, co przekonałoby Polaków do szczepienia ---->

Co przekonałoby Polaków do zaszczepienia się przeciwko COVID...

Tego samego dnia w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcieckiego zaszczepiona została prof. Małgorzata Wierzbicka. W jej przypadku jednak szczepienie było ryzykowne.

– Jestem astmatykiem i miałam dwie potwierdzone reakcje anafilaktyczne w życiu. W związku z tym byłam świadoma, że w moim przypadku szczepienie niesie większe ryzyko. Ale jako laryngolodzy mamy do czynienia z drogami oddechowymi pacjentów na co dzień, w związku z czym jesteśmy bardzo narażeni na zakażenie. Uznałam, że ryzyko szczepienia w dobrych warunkach jest mniejsze niż ryzyko zakażenia

– przyznaje prof. Wierzbicka.

Jeszcze przed szczepieniem prof. Wierzbickiej założono wenflon, przez który w razie potrzeby miałaby zostać podana adrenalina. Tuż po zaszczepieniu prof. Wierzbicka podjęła decyzję, że wraca na blok operacyjny.

– Czuję się idealnie. To jest jak ugryzienie komara, a blok operacyjny jest bardzo bezpiecznym miejscem w razie, gdyby miał wystąpić odczyn poszczepienny – tłumaczy prof. Wierzbicka.

Jej zdaniem osoby z alergią i astmą także mogą się szczepić jednak muszą robić to w odpowiednich warunkach i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

We wtorek przeciwko koronawirusowi zaszczepiła się również dr Matylda Kłudkowska, diagnosta laboratoryjny.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. 

Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.

Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.


Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? 



Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

– Czuję się bardzo dobrze, nic mi nie dolega. Nie poczułam nawet kiedy byłam szczepiona. Bardzo się cieszę, że mamy czym z tym wirusem walczyć, bo szczepionki to jedyny skuteczny sposób na zapobieganie chorobom zakaźnym

– mówiła godzinę po zaszczepieniu.

I dodawała: – Skutki uboczne? Jeżeli mam wybierać między bólem głowy, a zapaleniem płuc spowodowanym przez COVID-19, to wybieram ten ból głowy, którego, żeby była jasność, na ten moment nawet nie mam.

Szczepienia personelu medycznego trwają już od niedzieli. Wtedy jako pierwsza zaszczepiona została prof. Magdalena Figlerowicz, wraz z nią zaszczepił się rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski.

– Czuję się dobrze. Jedyny objaw uboczny to pewna tkliwość ramienia, w które było dokonane szczepienie. Ale ta tkliwość dziś jest już dużo mniejsza. Jestem spokojny, bo stopniowo rozwija się już u mnie odporność

– tłumaczy prof. Andrzej Tykarski.

W poniedziałek z kolei szczepionkę przeciwko koronawirusowi otrzymała m. in. prof. Iwona Mozer-Lisewska, która o swoim samopoczuciu mówiła w tonie podobnym do rektora.

- Czuję się bardzo dobrze. Mam jedynie lekki ból ramienia, w które podano mi szczepionkę, ale poza tym wszystko jest w porządku. Zachęcam wszystkich do tego, żeby się szczepili

- mówiła we wtorek prof. Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia.

Zobacz, którzy lekarze zaszczepili się już przeciwko koronawirusowi i jak czują się po szczepieniach:

W Poznaniu od niedzieli trwa szczepienie medyków przeciwko koronawirusowi. W poniedziałek i wtorek kolejni lekarze dołączyli do grona tych, którym COVID-19 nie będzie już groźny.

Kolejne zdjęcie>>

Bez bólu i efektów ubocznych. Znani poznańscy lekarze zaszcz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto