Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez kaloszy ani rusz. Mieszkańcy Lusówka toną w błocie

Robert Domżał
– Już nawet auta terenowe mają problemy, by przejechać przez błoto na osiedlu – mówi Przemysław Roth
– Już nawet auta terenowe mają problemy, by przejechać przez błoto na osiedlu – mówi Przemysław Roth Robert Domżał
Zimą nie mogli wyjechać z domów, ponieważ droga była nieodśnieżona. Teraz toną w błocie. Mieszkańcy osiedla Morskiego w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne) są załamani. Trudno przejechać samochodem terenowym, nie wspominając o osobowym. Nie dojeżdża do nich nawet duża śmieciarka.

– Mamy kilkumiesięczne dziecko. Znajomi mieszkający klika domów dalej też mają małe dziecko. Co się stanie, jeśli będziemy musieli wezwać karetkę pogotowia, a ta nie dojedzie na czas? – pyta Przemysław Roth, mieszkaniec jednego z domów.

Osiedle Morskie powstało kilka lat temu. Poznańscy przedsiębiorcy odkupili ziemię od miejscowego SKR-u. Na przekwalifikowanie gruntu rolnego na działki budowlane zgodę wydała Rada Gminy Tarnowo Podgórne. Teren podzielono na 380 działek i zaczęto je sprzedawać. Działki sprzedano, ale dojazdy pozostały w prywatnych rękach. Na drogach, przy których domy powstały w pierwszej kolejności, leżą betonowe płyty. Ale to tylko część ulic. Pozostałe nie tylko są nieprzejezdne. Sztuką jest je pokonać nawet w kaloszach.

Mieszkańcy próbowali dotrzeć do poznańskich przedsiębiorców, którzy są właścicielami drogi. Odwiedzili też wójta. Jednak nie przyniosło to efektu. O tym, że droga jest nieprzejezdna zgłaszali policji i straży gminnej, ale żadna z tych służb zgłoszenia nie chciała przyjąć. – Pozostanie nam tylko przygotować pozew zbiorowy, ponieważ czujemy się zagrożeni i całkowicie bezradni – dodaje Przemysław Roth.

Zdaniem Ewy Szkurat-Noszczyńskiej, zastępcy wójta, urząd nie zostawi mieszkańców w trudnej sytuacji. – Sama odbierałam telefony zdenerwowanych mieszkańców i byłam na tym osiedlu – mówi Ewa Noszczyńska-Szkurat.

A Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo, zapewnia: – Rozmawiam z obecnymi właścicielami gruntów na osiedlu Morskim o przejęciu dróg . Dopiero wtedy będziemy mogli podjąć jakiekolwiek działania, by droga była przejezdna. W tym roku negocjacje zostaną sfinalizowane.

Na najbliższej sesji radni będą decydować o tym, czy przeznaczyć na rozbudowę sieci kanalizacji deszczowej na tym osiedlu 150 tys. zł. Jak twierdzi przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Leonhard, gdy będzie deszczówka, ulica szybciej zostanie wpisana do planu tych, które zostaną utwardzone.

Zanim kupisz działkę budowlaną
Co zrobić, by kupując działkę, nie zafundować sobie kłopotów? Przede wszystkim należy sprawdzić w urzędzie gminy, czy teren, jaki oferuje sprzedawca, rzeczywiście nadaje się pod budownictwo mieszkaniowe. Aby uzyskać takie informacje, można zwrócić się do urzędu gminy z pytaniem o przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Można też wystąpić o warunki zabudowy. Powinniśmy to uczynić na piśmie, żądając potwierdzenia wpływu wniosku do urzędu. Trzeba zwrócić uwagę na to, jaką drogą można dojechać do działki. Czy jest w niej odwodnienie, czyli kanalizacja deszczowa.

Należy ustalić, czy na działce jest gaz, prąd i woda, a także czy przez działkę biegną dreny odprowadzające wody gruntowe. Ich przerwanie utrudni budowę, a w przyszłości zamieni ogród w staw. Brak skrzynki na prąd, przyłącza gazowego, wodociągowego i kanalizacyjnego na działce oznacza kosztowne starania o ich pozyskanie. Nakłady mogą być równe cenie działki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto