Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała wstążka do walki z przemocą

Lilia Łada
Lilia Łada
To nie pierwsza akcja mająca na celu propagowanie walki z przemocą wobec kobiet, jednak od pozostałych różni ją to, że tym razem o prawa kobiet walczą mężczyźni.

Przemoc wobec kobiet jest poważnym problemem w naszym regionie. Z raportu Wojewódzkiego Koordynatora Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wynika, że tylko w ubiegłym roku w Wielkopolsce udzielono pomocy blisko 7,5 tys. osobom. Instytucje wsparcia odnotowały aż 2 tys. przypadków użycia przemocy wobec dzieci.

„Biała Wstążka” jest największą na świecie kampanią, mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet, w dodatku prowadzoną przez mężczyzn. To oni przypinają sobie białe wstążki, które są ich osobistym zobowiązaniem, że nigdy nie będą stosować, akceptować lub ignorować przemocy wobec kobiet. Dziś do ambasadorów akcji dołączyli Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.

- To problem, który powinniśmy nagłaśniać, o którym powinniśmy mówić - powiedział wojewoda - bo jeśli chodzi o przemoc, to kobiety są na straconej pozycji, tak ze względów  psychicznych, jak fizycznych. Stosowanie przemocy wobec osoby słabszej fizycznie trzeba piętnować.

Tego samego zdania jest marszałek Marek Woźniak, który zwrócił także uwagę na fakt, że akcja być może pozwoli także lepiej zdiagnozować zjawisko.
- Statystyki policyjne podają tylko te przypadki, które zostały zgłoszone i odnotowane - powiedział marszałek. - Ale ile kobiet się ukrywa, nie mając ani odwagi, ani wsparcia społecznego, by walczyć z przemocą? Potrzebujemy promocji wiedzy, że jest to zjawisko patologiczne i to że ktoś jest z kimś w związku nie oznacza, że ma wobec niego prawa właścicielskie.

Koordynatorem akcji w Polsce jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie. Jego dyrektor Andrzej Piotrowski jest dumny z dokonań swojej placówki, choć rozpoczynając akcję nie zdawali sobie sprawy, że problem jest tak rozległy.

- To wierzchołek góry lodowej - przyznaje. - Ale sporo udało nam się już zrobić. Działają już u nas grupy wsparcia, wzmocniliśmy też system przeciwdziałania przemocy. To nam się na dzisiaj udaje. Kampania daje także to, że jednoczy ludzi. U nas w Krotoszynie udało nam się zjednoczyć wszystkie ośrodki pomocowe, współpracują z nami także policjanci, sędziowie i straż pożarna, a po nasze materiały zgłaszają się inne miasta, jak Tarnów i Świnoujście, które też chcą przerwać zmowę milczenia.

Jak dowodzą statystyki ośrodków pomocy społecznej, przypadków kobiet, które zgłaszają się po pomoc, przybywa. Bo coraz więcej maltretowanych żon i partnerek decyduje się walczyć o swoje prawa. Jednak nadal jest ich zbyt mało, a pomoc jaką są w stanie zaoferować im ośrodki pomocy społecznej, nie zawsze jest wystarczająca.

W Wielkopolsce działa 26 ośrodków interwencji kryzysowej, powiatowe i miejskie centra pomocy rodzinie oraz 3 specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie: w Pile, Chybach Dolnych pod Poznaniem i Krotoszynie. Pod tym względem jesteśmy liderem w Polsce. Ale - jak stwierdzili uczestnicy dzisjeszego spotkania - jest jeszcze wiele jest do zrobienia. Dlatego takie akcje jak "Biała wstążka" nadal są potrzebne.

Mój Modny Poznań

serwis specjalny
7 CUDÓW POZNANIA

Weź udział w plebiscycie
KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto