Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteczka w starej kamienicy na Kościuszki. Miejsce warte odwiedzin

Justyna Bryske
Justyna Bryske
To najmniejsza w Poznaniu księgarnia na temat historii miasta i ...
To najmniejsza w Poznaniu księgarnia na temat historii miasta i ... Archw. Księgarnia "Słowo i przestrzeń"
To najmniejsza w Poznaniu księgarnia na temat historii miasta i klub dyskusyjny.

Na dziedziniec i do księgarni "Słowo i Przestrzeń" wchodzi się przez bramę w podwórzu na ul. Tadeusza Kościuszki, choć miejsce znajduje się w centrum miasta Poznania. Czynsze przy głównych ulicach w centrum są wysokie, dlatego księgarnia schowana jest w bramie. Miejsce jest nieduże, mieści się w nim piętnaście osób.

Przy półkach z książkami kręci się studentka filologii polskiej, jeden z pracowników. Na ścianach szkice do portetów pisarzy, Reymont, Żeromski, Staff, Wyspiański. Miejsce to odwiedzają poloniści z pobliskiego Collegium Maius i historycy z Collegium Historicum. Lecz nie tylko. Przychodzą też wszyscy ci, którzy interesują się historią Poznania.

W Poznaniu księgarnia działa na razie na zasadzie antykwariatu, choć można w niej dostać też nowe książki.

Wcześniej była w małej malowniczej miejscowości Trzemeszno. Rok temu pewien polonista przeniósł ją do Poznania. - Coraz mniej ludzi czyta papierowe książki. Nie mają też często świadomości, że pozbywając się książek z rodzinnej biblioteczki, tracą ciekawe wydania -mówi Wiesław Hernacki, właściciel i pomysłodawca księgarni z duszą.

Półka o historii miasta

W księgarni organizowane są też bezpłatne spotkania. Założeniem spotkań jest to, aby prowadzili je poznańscy twórcy. -Chcemy zajmować się małymi aspektami poznańskiego życia i kultury. Stąd tytuł cyklu spotkań: "Znak specjalny". Rozmawiamy o historiach, które są może czasem zapomniane, a znaczące dla Poznania i dla ludzi. Częścią kultury są też znaki, takie jak rysunek czy architektoniczny szczegół i to one często inspirują nas do spotkań -Wiesław Hernacki.

Spotkania odbywają się przy herbacie nieraz do późnych godzin. W maju odbędzie się w księgarni spotkanie, którego tematem ma być powstanie wielkopolskie w poznańskiej prasie międzywojennej.

-To biblioteczka w starej kamienicy na Kościuszki -mówi Adrianna Wrembel, pracownik księgarni i dodaje -ale kiedy zgromadzimy większy księgozbiór, ma szansę stać się jednym z ważnieszych miejsc kulturalnych na mapie Poznania.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto