Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka zmienia oblicze

Lilia Łada
Lilia Łada
Kursy językowe, szkolenie komputerowe i instruktaż dla przyszłych właścicieli firm - tego wszystkiego można nauczyć się dzięki Międzynarodowemu Projektowi Partnerskiemu Grudtvig koordynowanemu i realizowanemu przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną.

Gruntvig to projekt zajmujący się edukacją osób dorosłych - jego realizacja rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku, a poznańskiej biliotece udało się namówić do udziału w tym projekcie biblitekę miasta Umea ze Szwecji, biliotekę regionu Telsiai z Litwy, a także dwie jednostki z Włoch: bibliotekę miasta Amalfi i Stowarzyszenie Edukacyjno - Kulturalne Skarabeusz w Livorno.  Poznańska placówka jest koordynatorem tego porjektu.

Zadaniem wszystkich partnerów było stworzenie 6 programów kursów dla dorosłych słuchaczy, bo to właśnie oni, jeśli chcieliby się dalej kształcić lub rozwijać już nabyte umiejętności, mają z tym poważny problem - jeśli nie mieszkają w dużych miastach. Im mniejsza miejscowość tym mniejsze możliwości samokształcenia.

Jak się okazuje, nie jest to tylko polska specyfika - wszystkie kraje biorące udział w projekcie Grudtvig mają ten sam problem.
- W mniejszych miejscowościach czy na Litwie, czy we Włoszech, czy Szwecji problemy są podobne - mówiła Bożena Król z WBPiCAK. - Stąd na przykład w Amalfi ogromne zainteresowanie naszym projektem.

Jak dotąd chętni dorośli dzięki bibliotekom zaliczyli już kursy komputerowe. Biblioteka w Amalfi zamierza teraz uruchomić multimedialne kursy języka angielskiego, ponieważ jest to region dużego ruchu turystycznego, gdzie ten język bardzo się przyda. Szwedzi zamierzają edukować w zakresie przedsiębiorczości, a Litwini - aktywizować współpracę międzypokoleniową.

Poznańska biblioteka zamierza natomiast uruchomić kurs pod nazwą "Literatura narzędziem edukacji i terapii".
- Chcemy pokazać, jak można wykorzystać literaturę w rozwiązywaniu własnych problemów - wyjaśnia Bożena Król. - Jak dzięki niej na przykład nauczyć się elementów komunikacji interpersonalnej lub języka migowego. Kurs pilotażowy odbędzie się pod koniec kwietnia w bibliotece w Dopiewie, a nasz pomysł bardzo spodobał się Włochom z Livorno, którzy też zamierzają go wprowadzić u siebie.

Gruntvig potrwa do lipca przyszłego roku, ale jego poznańscy pomysłodawcy zakładają, że mimo jego zakończenia programy, które dzięki niemu powstały, będą nadal wykorzystywane przez bilioteki. Znaczną pomocą będzie wydanie wszystkich prowadzonych kursów w formie podręcznika z pomocami dydaktycznymi.
- Dotąd biblioteka kojarzyła się tylko z wypożyczaniem lub wydawaniem książek - mówi Bożena Król. - Chcemy to zmienić, pokazując, że w bibliotece i dzięki niej mozna robić wiele innych rzeczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto