Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bioodpady w workach foliowych pod okiem firm śmieciowych. Przypadki nieselektywnej zbiórki będą dokumentowane

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Firmy śmieciowe będą dokumentować przypadki nieselektywnej zbiórki i informować o tym GOAP.
Firmy śmieciowe będą dokumentować przypadki nieselektywnej zbiórki i informować o tym GOAP. Nicole Młodziejewska
Firmy śmieciowe będą zgłaszać przypadki nieselektywnej zbiórki do Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Kolejne ważne zmiany dotyczą wyrzucania bio-odpadków w foliowych workach.

Umowy z firmami, które odbierają śmieci od mieszkańców gmin, należących do związku obowiązują do końca sierpnia. Wyłonione w przetargu firmy śmieciowe od września będą działać w nowych warunkach prawnych. Obecnie trwają konsultacje, dotyczące zmian w regulaminie utrzymanie porządku i czystości. Co się zmieni? – Obowiązkowa będzie zbiórka selektywna także na terenie nieruchomości niezamieszkałych – wyjaśnia Springer.

Czytaj też: Poznań i Wielkopolska: Podwyżki cen śmieci mamy pewne jak w banku. Teraz odpady segreguje, kto chce. Wkrótce każdy będzie musiał

Obecnie tylko 25 proc. tych nieruchomości czyli np. biur, firm, instytucji segreguje odpady. Po zmianie ustawy nie ma dowolności, wszyscy muszą prowadzić selektywną zbiórkę. W GOAP-ie te przepisy postanowiono wprowadzić po rozstrzygnięciu trwającego właśnie przetargu, aby uniknąć aneksowania umów z dotychczasowymi wykonawcami usługi odbioru i zagospodarowania odpadów, a także zamieszania z dostawianiem pojemników na selektywną zbiórkę.

Sprawdź też:

Firmy śmieciowe będą też dokumentować przypadki nieselektywnej zbiórki i informować o tym GOAP. Wtedy takiego klienta pod lupę wezmą kontrolerzy związku. Na razie jest ich ośmiu. – Dostaliśmy zgodę na zwiększenie liczby etatów o dziesięć – mówi Springer.

W tej chwili dopuszczone jest wrzucanie do pojemników na bio odpadków kuchennych w workach foliowych. W poznańskiej
biokompostowni jest specjalne urządzenie, które rozrywa te worki i je wywiewa.

Zobacz również: Poznań: Źle posegregujesz śmieci - zapłacisz cztery razy więcej! Ministerstwo nie rezygnuje ze zmian w ustawie

– Od września nie będzie można tego kategorycznie robić – twierdzi Springer. I wyjaśnia, że są dwa powody tej decyzji. – Zmieniła się unijna dyrektywa nawozowa, która nakazuje eliminować plastik, a zawsze jakieś ilości plastiku zostają, bo nie wszystkie worki daje się wywiać. Ponadto rocznie zbieramy 55 tysięcy ton odpadów biodegradowalnych, a biokompostownia Zakładu Zagospodarowania Odpadów może przyjąć jedynie 30 tysięcy. Instalacje, do których dostarczamy nadwyżkę bio nie chcą przyjmować odpadów w workach foliowych.

Worek foliowy po bioodpadach należy wyrzucić do zmieszanych.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto