Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bliscy Nieznajomi walczą z wykluczeniem

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Wykluczeni będą bohaterami drugich spotkań teatralnych Bliscy Nieznajomi, które w czwartek rozpoczną się w poznańskim Teatrze Polskim.

Wykluczenie kojarzy się przede wszystkim z wygnaniem, odizolowaniem jednostki, wyłączeniem z pewnych kręgów czy też pewnego rodzaju brakiem akceptacji w społeczeństwie.  Takich właśnie problemów będą się starały dotknąć spektakle wchodzące w repertuar festiwalu. Organizatorzy wybrali sztuki, opowiadające o ludziach, których z różnych powodów i na wielu płaszczyznach próbuje się wykluczyć.

Festiwal rozpocznie premiera spektaklu "Mykwa" w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej.
Dramat autorstwa Piotra Rowińskiego został nagrodzony w I edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości, zorganizowany przez Teatr Polski w Poznaniu w 2008. "Mykwa" dotyka wciąż aktualnego problemu stosunków polsko-żydowskich. Jest to historia, odwołująca się do wydarzeń w Jedwabnem, konfrontująca widzów z problemem mentalnego wykluczenia i poczucia winy Polaków wobec społeczności żydowskiej.

Główny bohater, Jan Sapieżka (w tej roli Wojciech Kalwat) to człowiek pewien kontrastów, poznajemy go z różnych stron - jako dziadka, męża.. i mordercę. Cała historia dotyczy także problemu konfrontacji z przeszłością, odniesienia się do niej przez naszych bliskich i reakcji z tego wynikających. Jest to także w pewnym sensie historia o rodzinnych tajemnicach i o tym, jak ludzie obchodzą się z takim palącym sekretem.

- Punktem wyjścia do realizacji spektaklu była sztuka, ale także różnego rodzaju materiały i moje właśnie doświadczenia, jak chociażby wycieczka do Jedwabnego - mówi Monika Dobrowolańska, reżyserka.
- To ważny temat, dotyczy historii, ale także teraźniejszości. Fatalizm takich losów wisi wciąż nad ludźmi, widać że historia niewiele nas uczy - dopowiada Paweł Szkotak, dyrektor festiwalu.

Oprócz "Mykwy" w ramach festiwalu zobaczymy osiem spektakli - trzy zagraniczne ("Plastelina " - Rumunia, "MultiKultiTango" - Niemcy, "Crossings " - USA) i pięć polskich:
("Miłość ci wszystko wybaczy", "Habitat", "Gay Love Story" oraz "Był sobie POLAK POLAK POLAK i diabeł")

Na uwagę zasługuje także spektakl "Gay Love Story" reżyserii Anny Ilczuk, który został napisany metodą verbatimu. Jest to dokumentalna metoda tworzenia tekstu opracowana przez Teatr.doc – jeden z najgłośniejszych teatrów rosyjskich ostatnich lat. Polega na zbieraniu materiału do spektaklu poprzez wywiady, nagrania, fragmenty tekstów prasowych oraz materiałów zamieszczonych w internecie. Nadaje to spektaklowi specyficzny klimat, ponieważ w dużej mierze składa się fragmentów rozmów z gejowskich czatów całej Rosji.

Każdego dnia Festiwalu będą odbywać się także wieczorne spotkania z twórcami i widzami w Cafe Teatralna. Gośćmi honorowymi Spotkań Teatralnych będą Anna Dymna i Tomasz Raczek. Festiwal potrwa do 29 marca 2009.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto