Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bloger z Poznania uczy jak być gentlemanem

Błażej Dąbkowski
Łukasz Kielban jest jednym z najbardziej wpływowych polskich blogerów
Łukasz Kielban jest jednym z najbardziej wpływowych polskich blogerów Małgorzata Kielban
Jak traktować kobiety, nauczyć się empatii, dobrać zegarek i wyprasować koszulę. Poznaniak, Łukasz Kielban na swoim blogu "Czas gentlemanów" przekonuje, że warto być wrażliwym facetem z zasadami.

Każdy mężczyzna powinien umieć doskonale zadbać o własny wygląd. Oznacza to, że powinieneś umieć zarówno prasować swoje koszule, przyszywać guziki jak i pastować buty – pisze w jednym z postów zamieszczonych na blogu Łukasz Kielban, historyk męskości i doktorant na Wydziale Historycznym UAM.

Od czasu, gdy poznaniak zaczął zamieszczać swoje wpisy w sieci, dał się poznać w blogosferze jako przewodnik po męskiej modzie, savoir vivre, ale także rozterkach, które targają facetami. "Czas gentlemanów" stał się na tyle szanowanym przekaźnikiem, iż znalazł się wśród 27 najbardziej wpływowych polskich blogów ubiegłego roku.

Blogerzy o pączkach

– Początkowo męskość interesowała mnie wyłącznie w wymiarze historycznym, będąc obiektem moich opracowań i prezentacji na uczelni. To mi jednak nie wystarczało, czułem, że moja praca pozostaje niezauważona – opowiada Łukasz Kielban.

Poznański bloger wskazuje, że wraz ze wzrostem zainteresowania rolą kobiet w historii, mężczyźni pozostawali w ich cieniu. Między innymi ci, którzy w okresie międzywojennym uchodzili za gentlemanów i wzorzec do naśladowania.

– W tamtych czasach to była jednak dość hermetyczna grupa ludzi honoru. Popularny Kodeks Honorowy Boziewicza zakładał, że w pojedynkach mogli brać udział wyłącznie mężczyźni, którzy posiadali odpowiednie pochodzenie, maturę, zajmowali wysokie, państwowe stanowiska lub byli artystami – tłumaczy poznaniak.

Zobacz modowe blogerki z Poznania

Jak jednak twierdzi Kielban, dziś musimy odejść od postrzegania gentlemana przez pryzmat międzywojnia. Dlaczego? Ponieważ w XXI w. każdy może nim zostać. – Po komentarzach na blogu widzę, że wielu mężczyzn tego pragnie, niezależnie od ich statusu społecznego. Gentlemana nie tworzą przecież wyłącznie gadżety, drogie garnitury, zegarki czy krawaty. To wtórne. Mężczyzna powinien raczej dbać o to, co już posiada – wyjaśnia bloger.

Kluczowym słowem dla każdego faceta aspirującego do tego zaszczytnego miana jest według historyka empatia, szacunek wobec innych i ich opinii oraz ucieczka od konfliktów.

– Ale nie ma tu miejsca na służalczość – zastrzega Łukasz Kielban. I dodaje: Mężczyzna musi być jednocześnie asertywny i twardo bronić wyznawanych wartości. Powinien też pamiętać, że okazywanie szacunku wyłącznie swojemu przełożonemu w pracy nie robi z niego gentlemana.

Na blogu historyk stara się też zerwać z pokutującym do dziś stereotypem, że męski facet, to wyłącznie typ brutala i macho. Nie wstydzi się również zachęcać czytelników do okazywania uczuć. Sam jest mężem i ojcem, więc i praktykiem, którego porady bazują na jego własnym, życiowym doświadczeniu.

– Widać, że dojrzewamy do uzewnętrzniania swoich emocji wobec kobiet. Przecież nie trzeba być wyłącznie ciepłą kluchą, by tak postępować, tym bardziej, że wzrosło przyzwolenie społeczne na takie zachowania – mówi bloger z Poznania. Choć "Czas gentlemanów" jest popularnym w Polsce blogiem, jego autor miał pewne obawy, gdy oprócz wątków historycznych pojawiły się na nim wpisy dotyczące męskiego stylu życia.

Spotkanie blogerek z Olivierem Janiakiem

– Nie chciałem by porady związane z dbaniem o siebie były traktowane jak część stylu "metro". Mój blog jest raczej odpowiedzią na niego, bo jego główne założenie opiera się na tym, by w mężczyznach zachodziły także zmiany wewnętrzne. Choć nie ukrywam, że przyjemnie jest ubrać dobry garnitur i zapalić fajkę – kończy Łukasz Kielban.

Czytaj więcej o poznańskich blogach i blogerach

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto