Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blok zamiast łąki na Orła Białego? Nowe studium zagospodarowania przestrzennego wpłynie na zieleń. Mieszkańcy boją się o tereny zielone

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy to kluczowy dokument, który określa kierunek polityki przestrzennej na terenie miasta i gminy.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy to kluczowy dokument, który określa kierunek polityki przestrzennej na terenie miasta i gminy. Robert Woźniak
Trwają prace nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania. Niektórzy mieszkańcy patrzą na to z niepokojem. Zawarte w nim zapisy będą miały bowiem wpływ na losy terenów zielonych w poznańskich dzielnicach. Zamiast łąki dostaną kolejny blok?

Nowe studium zagospodarowania przestrzennego Poznania. Łąka na Orła Białego zagrożona

W 2018 roku na osiedlu Orła Białego, przy przystanku Żegrze II, powstał park oraz wybieg dla psów. Wcześniej teren był zarośnięty i niezagospodarowany. Jednak obok pozostała cześć dzikiego, zielonego obszaru, który znajduje się w rękach prywatnych. Dziś mieszkańcy boją się, że na działce pomiędzy kościołem pw. św. Mateusza a szkołą podstawową nr 64 wciśnięty zostanie blok mieszkalny.

Dzieje się tak dlatego, że w projekcie nowego studium zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania, opracowanym przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, teren ten został ujęty jako zabudowa wielorodzinna.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy to kluczowy dokument, który określa kierunek polityki przestrzennej na terenie miasta i gminy. Za jego projekt odpowiada Miejska Pracownia Urbanistyczna. Poprzednie studium zostało uchwalone jeszcze w 2014 roku, ale obecnie wymaga dostosowania do dzisiejszych potrzeb miasta i jego mieszkańców.

Studium jest podstawowym zapisem polityki przestrzennej w mieście, ponieważ jego ustalenia są wiążące przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Swoje uwagi do studium mieszkańcy mogli zgłaszać do 6 maja, a od 7 maja rozpocznie się kolejny etap - opiniowanie i uzgadnianie. Ostatecznie Rada Miasta Poznania będzie zobowiązana do uchwalenia nowego projektu studium.

Zmienią charakter działki? Mieszkańcy już wcześniej pokazali, co myślą

W 2015 roku Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Osiedle Orła Białego” w Poznaniu, gdzie wskazano, że na wyżej wymienionych terenach niezabudowanych może istnieć tylko infrastruktura sportowo-rekreacyjna lub zieleni urządzonej.

- Teraz gdy trwają prace nad studium warto by było, żeby przenieść do niego zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, które zostały zaakceptowane przez radę osiedla, mieszkańców, spółdzielnię mieszkaniową, parafię, szkołę i przedszkole. Dzięki wnioskom mieszkańców i instytucji działka z budowlanej została przekształcona na sportowo-rekreacyjną. Jako Rada Osiedla Żegrze chcielibyśmy, żeby wola mieszkańców była przeniesiona do projektu studium

– mówi Łukasz Kapustka, radny miejski z klubu Wspólny Poznań oraz członek zarządu Rady Osiedla Żegrze.

Zmiana charakteru działki ze sportowo-rekreacyjnego na zabudowę wielorodzinną w studium uwarunkowań otwiera furtkę do zmiany planu miejscowego. Nie dzieje się to automatycznie, ale umożliwia to właścicielowi wnioskowanie o zmianę miejscowego planu w taki sposób, żeby był zgodny z nowo uchwalonym studium. Otworzyłoby to furtkę do wybudowania na tym terenie bloku mieszkalnego.

- Jeżeli chcemy chronić tereny zielone, to róbmy to już na etapie studium. Nie uspokaja mnie podejście Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która na komisjach przekonuje, że studium to tylko wytyczne, że zabudowa wielorodzinna nie blokuje budowy parku. To prawda, ale niestety umożliwia budowę bloków, a nam chodzi o to, żeby zawężać możliwości

– mówi Kapustka.

Jak tłumaczy zabudowa wielorodzinna oprócz mieszkań umożliwia też powstawanie parków, obierków sportowych czy placów zabaw, natomiast kategoria teren zielony lub sportowo-rekreacyjny z góry uniemożliwia budowę bloków mieszkalnych. Nieingerowanie w dotychczasowy charakter studium spowodowałoby, że mieszkańcy mieliby pewność, że w przyszłości nie stracą terenu zielonego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto