Bloki zamiast Tesco przy ul. Opieńskiego w Poznaniu. Doprowadzą do paraliżu trasy PST?

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Nowe bloki miałyby powstać w miejscu marketu Tesco, który znajduje się tuż obok trasy PST. Waldemar Wylegalski
Mieszkańcy Piątkowa sprzeciwiają się zagęszczeniu zabudowy na os. Batorego. Nie chcą, by przy ul. Opieńskiego, gdzie dziś znajduje się market Tesco, deweloper Echo Investment postawił bloki mieszkalne. - Trasa PST już w tej chwili ma wyczerpaną przepustowość - przestrzega Jacek Walczak, radny osiedlowy.

W piątek znany deweloper firma Echo Investment poinformowała, że kupuje trzy centra handlowe należące do grupy Tesco. Chodzi o działki położone w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. W stolicy Wielkopolski właściciela zmieni teren przy ul. Opieńskiego.

Czytaj: W 2021 roku ruszy wielka przebudowa Starego Rynku w Poznaniu. Pojawią się drzewa, zbiornik retencyjny i podziemne kontenery

W 1999 r. otwarto tam pierwszy w mieście hipermarket Hit. W połowie 2002 r. sieć została kupiona przez koncern Tesco. Ten jednak w ostatnich latach miał w Polsce problemy finansowe. W zeszłym roku Brytyjczycy zaliczyli na naszym rynku ponad 200 mln zł strat. Podjęto więc decyzję o wycofaniu się z Polski i sprzedaży sklepów i działek należących do Tesco innym sieciom handlowym i deweloperom. Wiadomo już, że na działkach kupionych w trzech miastach ma powstać ok. 4 tys. mieszkań. Ile z nich zostanie zbudowanych przy ul. Opieńskiego?

– Jesteśmy na etapie umowy przedwstępnej, więc jeszcze nie składaliśmy wniosku o pozwolenie na budowę przy ul. Opieńskiego. Nasz projekt jest w fazie koncepcyjnej i dlatego trudno mówić o skali i parametrach inwestycji

– tłumaczy Weronika Ukleja z Echo Investment.

Likwidacja Tesco w Poznaniu: Mieszkańcy nie chcą dogęszczania zabudowy na osiedlu Batorego

Mieszkańcy Piątkowa obawiają się dogęszczania zabudowy w tym miejscu. Kiedy w 2018 r. pojawiły się pierwsze informacje o możliwości wycofania się z Polski sieci Tesco, radni ze spółdzielczej rady osiedla Batorego złożyli pismo do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, by rozpocząć prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla części północnej osiedla (wyznaczonej przez ulice Opieńskiego, Szeligowskiego, Umultowską oraz linię kolejową nr 395).

Trwa głosowanie...

Co powinno powstać na działce przy ul. Opieńskiego należącej do Tesco?

– Uchwalenie planu może nas obronić przed niekontrolowaną zabudową – podkreśla Jacek Walczak, radny ze spółdzielczej rady osiedla. – To, co wydarzy się na działce przy ul. Opieńskiego, będzie rzutować na inne osiedla. Trasa PST już w tej chwili ma wyczerpaną przepustowość. Jeśli więc pojawią się tysiące nowych mieszkańców, doprowadzi to do paraliżu komunikacji miejskiej na Piątkowie i Winogradach – dodaje.

Zdaniem J. Walczaka konieczne jest również zabezpieczenie dostępu do szkół, przedszkoli i żłobków.

– Nie wspominając już o przychodniach. Na os. Batorego mamy tylko jeden ośrodek zdrowia, do którego kolejki rano przypominają te znane z czasów PRL. Chcielibyśmy, by funkcja usługowo-handlowa została w tym miejscu zachowana – uważa.

Sprawdź też:

Radna miejska PiS, osiedlowa i mieszkanka Piątkowa Ewa Jemielity mówi, że Rada Osiedla Piątkowo będzie naciskać na jak najszybsze wywołanie planu miejscowego.

Czytaj także: Wyremontują stary dworzec PKP w Poznaniu. Dla pasażerów ma być dostępny w 2023 roku

– Budowa kolejnych bloków na podstawie decyzji o warunkach zabudowy może być niebezpieczna. Oprócz zapchania trasy PST może też doprowadzić do konfliktów związanych z korzystaniem z miejsc postojowych – przestrzega.

Zdaniem radnej władze Poznania dają przyzwolenie na to, by Piątkowo stawało się "centrum miasta".

– Szkoda tylko, że nie idą za tym stosowne nakłady. Spółdzielcy od lat utrzymują za swoje pieniądze miejskie tereny, płacą ogromne stawki za użytkowanie wieczyste, a w zamian dostają kolejne inwestycje deweloperskie – oburza się Ewa Jemielity.

Likwidacja Tesco w Poznaniu: MPU przeprowadza analizę zasadności sporządzenia planu miejscowego

Co stanie się z miejscowym planem? We wrześniu ubiegłego roku spółdzielczy radni osiedlowi otrzymali pismo z MPU. Wynika z niego, że wiceprezydent Poznania Bartosz Guss uznał za zasadne wszczęcie procedury nad sporządzeniem MPZP. W tej chwili urzędnicy przeprowadzają analizę zasadności sporządzenia planu.

W rozmowie z "Głosem" zastępca Jacka Jaśkowiaka przyznaje jednak, że w tym wypadku MPZP nie będzie najlepszym narzędziem.

– Cała procedura trwa przecież kilka lat. Uważam, że najbardziej rozsądne byłoby poznanie planów inwestora, które mogą rozwiać przynajmniej część wątpliwości i obaw mieszkańców

– podkreśla B. Guss.

Dodaje też, że inwestycja mieszkaniowa może stać się wręcz szansą dla działki, na której dziś stoi market.

– Będziemy rozmawiać z deweloperem na ten temat. Nowe obiekty mogą przecież spełniać różne funkcje, nie tylko mieszkaniowe, ale także usługowe – podsumowuje.

Sprawdź też:

Z kolei radny KO i przewodniczący komisji Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Łukasz Mikuła uważa, że wywołanie planu dla północnej części os. Batorego powinno mieć status priorytetowy. Jednak, jego zdaniem, utrzymanie w tym miejscu wyłącznie funkcji handlowo-usługowej nie byłoby rozsądne.

– Na osiedlu mogłoby powstać coś na wyższym poziomie estetycznym i architektonicznym niż obecny blaszak. Dzięki MPZP można jednak określić "chłonność" tego terenu i na tej podstawie podjąć decyzję o liczbie nowych mieszkań, które zostaną wybudowane przy ul. Opieńskiego – uważa Ł. Mikuła.

Dodaje też, że przepustowość PST można powiększyć poprzez wykorzystanie dłuższych składów tramwajowych.

Bloki zamiast Tesco przy ul. Opieńskiego w Poznaniu. Doprowa...

Zobacz też:

Piątkowo i Winogrady sprzed lat. Zobacz niezwykłe archiwalne zdjęcia!

Sprawdź też:

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Typowy Poznaniak

A ja nadal będę głosował na Jaśkowiaka. Uwielbiam masochizm. Jeszcze kilka lat, a Poznań przegra walkę o życie. Super.

Dodaj ogłoszenie