Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie poznańskich ulic: Róża Luksemburg na zniszczonej tablicy [ZDJĘCIA]

AGA
Róża Luksemburg mieszkała na Szamarzewskiego 21. Pamiątkowa tablica na ścianie tej kamienicy została oblana farbą.
Róża Luksemburg mieszkała na Szamarzewskiego 21. Pamiątkowa tablica na ścianie tej kamienicy została oblana farbą. Agnieszka Goździejewska
Feministka i pacyfistka, która przewodziła niemieckiej lewicy socjaldemokratyczniej. 5 marca przypada rocznica urodzin Róży Luksemburg, która mieszkała na Jeżycach w Poznaniu. Jednak mieszkańcy naszego miasta chyba za nią nie przepadają...

"Nie ma prawdziwego socjalizmu bez demokracji, tak jak nie ma prawdziwej demokracji bez socjalizmu” - mawiała Róża Luksemburg.

Na świat przyszła w 1871 roku. Była najmłodszą córką żydowskiego kupca z Zamościa, Eliasza Luxenburga i Liny z domu Loewenstein. Trzy lata po narodzinach małej Rozalii, rodzina przenosi się do Warszawy, gdzie dziewczyna chodziła do gimnazjum. Tam też związała się z Pierwszym Proletariatem.

Zobacz także: W Poznaniu wciąż widać ślady wojny [ZDJĘCIA]

Potem wyjechała do Szwajcarii na studia. W Zurychu poznała emigrantów rosyjskich – Plechanowa, Kołłontaj, Pawła Akselroda oraz Leona Jogichesa. Z tym ostatnim założyła partię Socjaldemokracja Królestwa Polskiego (SDKP) przekształconą w 1900 w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL).

W 1898 wyjechała do Niemiec. Tam wyszła za mąż i jako działaczka Socjaldemokratycznej Partii Niemiec uczestniczyła w obradach II Międzynarodówki.

W maju 1903 roku mieszkała w Poznaniu w domu przy obecnej ulicy Szamarzewskiego 21. W tym miejscu zawieszono okolicznościową tablicę. Jednak pamiątka po socjalistce - Żydówce widocznie nie spodobała się komuś, kto ochlapał tablicę białą farbą.

Czytaj więcej o Wandalach w Poznaniu

15 stycznia 1919 roku została pojmana po tym, jak brała udział w powstaniu robotniczym. Zginęła od kuli żołnierza z Freikorps. Ciało Róży Luksemburg wrzucono do Kanału Piechoty, gdzie odnaleziono je dopiero 1 lipca 1919 roku.

Róża Luksemburg była socjalistką, ale krytykowała Lenina i jego partię, ale miała do niego wielki szacunek twierdząc, że bolszewicy jako pierwsi na świecie odważyli się wprowadzić w życie to, o czym do tej pory dyskutowano jedynie teoretycznie. Broniła pluralizmu, wolności poglądów i prasy.

Kwestionowała polskie dążenia niepodległościowe uzasadniając ich irracjonalność racjami ekonomicznymi. Uważała, że poszczególne części Polski stopniowo ulegają „organicznemu wcieleniu” do mocarstw zaborczych. Według Luksemburg powstanie styczniowe zostało wywołane przez szlachtę polską, aby utrzymać pańszczyznę i stłumić rozwój burżuazji.

Źródło: Wikipedia

A jakich bohaterów Ty masz na swojej ulicy? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto