Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie - prognoza pogody na przyszły rok!

Redakcja
Święta Bożego Narodzenia to okres najbogatszy w wierzenia i ...
Święta Bożego Narodzenia to okres najbogatszy w wierzenia i ... archiwum / Przemo Wałczyński
Święta Bożego Narodzenia to okres najbogatszy w wierzenia i legendy. W pierwszym dniu świąt panowała cisza. Nie stukano, nie kołatano. Przepowiadano za to pogodę.

Dzień ten mijał głównie na zadumie, bowiem od odprawianej tradycyjnie o północy pasterki nie wolno było hałasować, aby nie obudzić śpiącego Dzieciątka. Nie urządzano zatem zabaw, a w karczmach nie grano muzyki. Co ważne, zakaz ten dotyczył także dzieci. Nieraz jednak zdarzało się, że niesforne urwisy psociły księdzu i na mszy św. porannej, odprawianej jeszcze przed świtem, z chórów płynęły ptasie świergoty, trele i kląskania. To dziatwa szkolna grała na trzcinowych piszczałkach.

Każdej gospodyni po przygotowaniach wigilijnych zostawały produkty spożywcze, które później można było wykorzystać, aby... przekonać się, jaka będzie pogoda w poszczególnych miesiącach nadchodzącego roku. I tak, na okienkach układano w szeregu dwanaście łupin od cebuli napełnionych solą. Sprawdzano rano. Jeżeli sól była sucha, to groziła posucha, jeżeli wilgotna – będzie padać. Mimo, że sól we wszystkich łupinach powinna być tak samo wilgotna, to czasami niektóre grudki były suche.

Pogodę przepowiadano także w inny sposób. Po pasterce rozpoczynały się gody, czyli Dwunastnica (dwanaście kolejnych dni trwających do Trzech Króli i symbolizujących dwanaście miesięcy roku). Pogoda w każdym z tych dni odpowiadała pogodzie w każdym z miesięcy nadchodzącego roku. 25 grudnia informował, jaki będzie styczeń, 26 grudnia – luty itd. I to nie koniec. Ranek odpowiadał bowiem za początek miesiąca, południe za środek, a wieczór za koniec.

Może warto skorzystać w tym dniu z ludowej tradycji i zabawić się w przepowiadanie pogody? Gorąco do tego zachęcamy. Swoimi spostrzeżeniami możecie się podzielić w komentarzach pod tym artykułem.

Czytaj też:
Apteki dyżurne w Wigilię i święta Bożego Narodzenia

Przedstawiamy Wam godziny pracy poznańskich aptek dyżurujących w Wigilię i w święta Bożego Narodzenia.


Komunikacja miejska w Poznaniu w Wigilię i święta Bożego Narodzenia

Sprawdź, jak w Poznaniu kursować będą autobusy i tramwaje w Wigilię oraz pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. 24 grudnia nocne autobusy i tramwaje zaczną kursować o godz. 17.00.

Jak będą czynne sklepy w Poznaniu w Wigilię i święta Bożego Narodzenia?

Chcesz zrobić zakupy w Wigilię? Lepiej sprawdź, w jakich godzinach będą czynne największe centra handlowe w Poznaniu.


Boże Narodzenie 2011 w kinie?

W wigilię wszystkie kina w Poznaniu będą zamknięte, ale już pierwszego dnia świąt większość z nich wyświetlać będzie filmy. Sprawdź, na co możesz wybrać się w Poznaniu do kina w święta Bożego Narodzenia 2011.




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto