Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie: skąd się wzięła choinka i dlaczego jemy mak? [ZDJĘCIA]

KAS
Boże Narodzenie. Wigilia prawdopodobnie wywodzi się z obchodów rzymskich saturnaliów, świąt ku czci Saturna (nic dziwnego - chrześcijaństwo w tych właśnie czasach się kształtowało i pewne wzorce świąt czerpało z rzeczywistości zastanej). Ale już sygnał do wieczerzy wigilijnej daje pierwsza gwiazdka, czyli pamiątka po Gwieździe Betlejemskiej wskazującej drogę do stajenki, w której narodził się Jezus...
Boże Narodzenie. Wigilia prawdopodobnie wywodzi się z obchodów rzymskich saturnaliów, świąt ku czci Saturna (nic dziwnego - chrześcijaństwo w tych właśnie czasach się kształtowało i pewne wzorce świąt czerpało z rzeczywistości zastanej). Ale już sygnał do wieczerzy wigilijnej daje pierwsza gwiazdka, czyli pamiątka po Gwieździe Betlejemskiej wskazującej drogę do stajenki, w której narodził się Jezus... archiwum polskapresse
Boże Narodzenie - najbardziej rodzinne ze świąt, obchodzone na pamiątkę narodzin Jezusa. Choć są jednym z dwóch najważniejszych świąt w tradycji katolickiej, podczas ich świętowania co rusz trafiamy na ślad pogańskich obrzędów.

W Boże Narodzenie bez zastanowienia wkładamy sianko pod obrus, stawiamy choinkę i do słodkich potraw używamy maku. Dlaczego i skąd się to wzięło?

Boże Narodzenie - symbolika świąt

Większość naszych zachowań świątecznych ma korzenie w zwyczajach pogańskich. Boże Narodzenie przypada na czas przesilenia zimowego. W Rzymie, mniej więcej w tym czasie, obchodzono Saturnalia, w Persji czczono bóstwo słońca Mitrę (25 grudnia był dniem jego narodzin, za panowania cesarza Aureliana 25 grudnia obchodzono święto ku czci Sol Invictus.

Boże Narodzenie obchodzone jest inaczej przez chrześcijan różnych wyznań. Wigilia i pierwszy oraz drugi dzień świąt w takiej postaci, jaką znamy z dzieciństwa i obchodzimy, są charakterystyczne dla katolików.

Poszczególne symbole - potraw, zwyczajów i zachowań w Wigilię - omówione są pokrótce pod zdjęciami.

Według różnych źródeł w Wigilię poprzedzającą Boże Narodzenie do stołu powinna zasiąść parzysta lub nieparzysta liczba gości. Stałym elementem polskiej tradycji jest dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa.

Nie do końca jest wyjaśniona liczba potraw, która powinna znajdować się na stole - to zmienia się wraz z historią, regionem i przyzwyczajeniami świętujących Boże Narodzenie - mówi się o 9, 11, 12 i 13 potrawach (to jest najwyższa liczba dań, jaka może pojawić się na stole).

Zaplanuj z nami czas po świętach:
Sylwester w Poznaniu - przegląd propozycji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto