Brawo Polki!

ŁOS
Pływanie synchroniczne należy do bardzo widowiskowych dyscyplin sportu. - Fot. P. Jasiczek
Doskonale spisały się reprezentantki Polski w międzynarodowym mityngu w pływaniu synchronicznym o puchar prezydenta Poznania. Nasze zawodniczki zajęły pierwsze miejsce.

Zawody na basenie POSiR przy ulicy Chwiałkowskiego w Poznaniu trwały od piątku do soboty. W imprezie rywalizowało 14 drużyn z czterech państw: Finlandii, Węgier, Rosji i Polski. Mityng Poznań Synchronised Swimming Cup’2006 po13 latach wrócił do stolicy Wielkopolski. W poprzednich sezonach rozgrywany był w Lesznie jako Synchro Akwawit Cup.
W silnej konkurencji o czołowe lokaty walczyło 95 zawodniczek, wśród nich mocna ekipa biało-czerwonych: seniorki i juniorki oraz liczące się krajowe kluby – takie jak Dąbrówka Synchro Vitex Poznań, Wanda Poznań, Syrena Pałac Warszawa i Akwawit Leszno. Poziom zawodów wysoko oceniła także sędzia główny i zarazem trenerka Bożena Niewitecka.
Dla kadry Polski start w tym mityngu był pierwszą okazją do zaprezentowania nowych układów dowolnych, opracowanych pod kątem startu w mistrzostwach Europy juniorek w Bonn w maju i seniorek w Budapeszcie w lipcu. Próba wypadła bardzo dobrze. W klasyfikacji generalnej Polki zdobyły 80 punktów i zajęły pierwsze miejsce, przed Rosją (40 pkt.) i Węgrami (35).
W zmaganiach solistek-seniorek na najwyższym stopniu podium stanęła Agata Bilska (Dąbrówka). Zawodniczka z Poznania okazała się również najlepsza w rywalizacji duetów pływając z koleżanką klubową i z reprezentacji Weroniką Sękowską. W trzeciej seniorskiej konkurencji Polki musiały uznać wyższość tylko reprezentacji Węgier.
Wśród juniorek (solistki) dwie czołowe lokaty przypadły w udziale Rosjankom, a brąz wywalczyła Polka Sandra Kaczmarek (Dabrówka). Zawodniczka ta, wraz z W. Sękowską, wygrały natomiast rywalizację duetów. Te młode zawodniczki będą reprezentować nasz kraj w mistrzostwach Europy. W gronie zespołów reprezentacja Polski ponownie była najlepsza.