Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa budynku Bałtyk ruszy w październiku

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Budowa Bałtyku ruszy w październiku 2014 r. Pierwsi najemcy ...
Budowa Bałtyku ruszy w październiku 2014 r. Pierwsi najemcy ... Mat. pras.
Pierwsi najemcy wprowadzą się do budynku w 2016 roku. Koszt inwestycji to około 150 mln zł.

Bałtyk stanie na granicy czterech z pięciu dzielnic miasta, u zbiegu ulic Roosevelta, Bukowskiej i Zwierzynieckiej, przy najważniejszym rondzie, zamykającym jeden z głównych traktów Poznania – ulicę Święty Marcin. To Kilometr Zerowy miasta, od niego liczone są wszystkie odległości od Poznania na mapach i drogowskazach – wyznacza go monument Światowida usytuowany przed przyszłym Bałtykiem.

Bałtyk otrzymał kredyt inwestycyjny oraz pożyczkę z programu Jessica udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczoną dla inwestycji, które łączą jednocześnie cele publiczne i komercyjne. Przyszły budynek zaprojektowała ceniona na świecie agencja architektoniczna MVRDV.

Ostateczna bryła Bałtyku powstawała w konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu. Budynek będzie przylegał do Hotelu Sheraton i schodowo narastał w stronę modernistycznego Hotelu Mercure. Bałtyk będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej. Pomimo nowoczesnej, oryginalnej formy, budynek posiada jednak znajomą fasadę. Elewacja nawiązuje do Okrąglaka, poznańskiej ikony modernizmu autorstwa Marka Leykama.

Pierwsi najemcy wprowadzą się do budynku w 2016 roku. Na dwóch pierwszych kondygnacjach będzie hotel i restauracje oraz panorama Poznania. Bałtyk zajmie prawie jedną trzecią działki. Resztę stanowić będzie przestrzeń publiczna w formie zaaranżowanego placu, nad projektem którego trwają prace. Inwestorzy
przewidują zachowanie społecznego wymiaru tego miejsca z kawiarniami wśród drzew, miejscem na plenerowe koncerty, spektakle i projekcje filmowe.

Historia

Bałtyk przejął nazwę po kultowym kinie, które wyświetlało tu filmy przez ponad 70 lat. Tak długo istniał gmach zbudowany na pierwszą Poznańską Wystawę Krajową w 1929 roku. To tu odbywały się najważniejsze premiery filmowe. Bił rekordy popularności, w latach 70-tych i 80-tych stały przed nim kolejki do koników, w kapitalizmie nie wytrzymał konkurencji multipleksów. Inwestorzy Bałtyku planują powrócić do idei ruchomego obrazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto