Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowlane handlowanie

Monika KACZYŃSKA
Na tegorocznej Budmie wyjątkowo wiele jest ekspozycji producentów stolarki budowlanej, pokryć dachowych i okuć. Fot. S. Siewior
Na tegorocznej Budmie wyjątkowo wiele jest ekspozycji producentów stolarki budowlanej, pokryć dachowych i okuć. Fot. S. Siewior
Ponad tysiąc wystawców z 26 państw świata, dziesiątki premier oraz kilkadziesiąt konferencji i seminariów to tegoroczna propozycja organizatorów Budmy. Targom towarzyszy Wystawa Zabezpieczeń Securex.

Ponad tysiąc wystawców z 26 państw świata, dziesiątki premier oraz kilkadziesiąt
konferencji i seminariów to tegoroczna propozycja organizatorów Budmy.
Targom towarzyszy Wystawa Zabezpieczeń Securex.

Dziś rozpoczęły się w Poznaniu największe targi budowlane w Polsce – Budma 2005. Do piątku zwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą producentów i handlowców, wziąć udział w kilkudziesięciu w sumie wydarzeniach towarzyszących. Tym razem swoją najnowszą ofertę przedstawia ponad tysiąc wystawców z 26 państw.
Większość wystawców (około 3/4) stanowią producenci, pozostała 1/4 to firmy handlowe oraz związane z branżą instytucje i organizacje. W stosunku do lat poprzednich, w roku 2005 na Budmie zostanie pokazana szersza oferta okuć budowlanych, drzwi, okien, bram a także materiałów budowlanych.

Sposoby na zastosowanie tych ostatnich będzie można zobaczyć z bliska w czasie BudShow – budowania domu na oczach zwiedzających. Dom będzie powstawał z wykorzystaniem materiałów najbardziej uznanych producentów, część wykonawczą zapewnią autoryzowane przez nich ekipy. Cała prezentacja odbywa się w pawilonie 11. Rozpoczęcie budowy przewidziano na dziś na godzinę 13.

Weszliśmy i co dalej?

Choć ekspozycje targowe są dostępne dla zwiedzających dopiero od dziś, już wczoraj na terenach targowych odbyło się wspólne posiedzenie podkomisji stałej ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz podkomisji stałej ds. transportu sejmowej komisji infrastruktury. Wziął w nim udział między innymi przewodniczącego komisji, poseł Janusz Piechociński. W czasie obrad dyskutowano o sytuacji polskiego budownictwa po wejściu do Unii Europejskiej. Dla tej branży moment akcesji okazał się dość trudny, choćby ze względu na wzrost stawki podatku VAT na materiały budowlane. Wolna konkurencja na rynku europejskim stawia przed firmami nowe wyzwania, tym bardziej, że dostęp do rynków Europy Zachodniej, po którym wiele sobie obiecywaliśmy nie jest tak łatwy, jak mogło się zdawać jeszcze rok temu.

O tym jak wygląda Polska na tle innych krajów europejskich będą dyskutowali jutro urbaniści z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii w czasie Targowych Spotkań z Architekturą, które odbędą się w WTC. To już kolejna edycja tej imprezy. W tym roku architekci będą rozważali rozmaite aspekty ewolucji centrów wielkich miast.

Wzrok na wschód

Już od kilku lat jest jasne, że bardziej naturalnym niż zachód, kierunkiem ekspansji polskich firm zarówno produkujących materiały budowlane, jak i wykonawczych są kraje położone po wschodniej stronie naszej granicy. Od kilku lat stałym elementem Budmy stały się wydarzenia, które mają sprzyjać nawiązywaniu kontaktów i wspólpracy z firmami z Rosji, Ukrainy, Białorusi, ale też republik nadbałtyckich. Na tegorocznej Budmie będzie gościła ponad 40 osobowa delegacj Obwodu Kaliningradzkiego i samego Kaliningradu. Nie będzie ona jedynie zwiedziała targów, ale odbędzie także całą serię spotkań handlowych z wystawcami Budmy, którzy wcześniej zgłosili chęć zaprezentowania bliżej swojej oferty.
Forum Budowlane Polska- Ukraina, które także odbędzie się w czasie Targów pozwoli przedsiębiorcom z obu krajów rozeznać się w możliwościach i uwarunkowaniach prawno-formalnych, ale też ekonomicznych ewentualnej współpracy firm z obu krajów.

Wyroby na medal

Tradycyjnie już, zostaną w czasie targów przyznane Złote Meldale MTP dla najlepszych wyrobów wystawianych na Budmie i Securxie oraz nagrody Acanthus Aureus dla tych firm wystawiających się na obu imprezach, które najlepiej dostosowały sposób prezentacji do swojej oferty. Medale zostaną wręczone dziś po południu.

Zwiedzanie, bilety

Targi można zwiedzać od dziś do piątku w godzinach 9-17.
Do 27 stycznia bilet kosztuje 20 złotych, w 28 stycznia - 15 złotych
Kasy biletowe są czynne do godz. 16.30

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto