Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

By byli jednego ducha

Romana BRZEZIŃSKA
W synodzie, pod przewodnictwem arcybiskupa Gądeckiego, wezmą udział reprezentanci całej społeczności ludzi wierzących archidiecezji. Zdjęcie z obchodów Bożego Ciała 2002.   Fot. W. Wylegalski
W synodzie, pod przewodnictwem arcybiskupa Gądeckiego, wezmą udział reprezentanci całej społeczności ludzi wierzących archidiecezji. Zdjęcie z obchodów Bożego Ciała 2002. Fot. W. Wylegalski
20 kwietnia mija druga rocznica ingresu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego do katedry poznańskiej. Za swojego pasterza wierni modlić się będą w najbliższą niedzielę, 18 kwietnia br., o godz. 16.

20 kwietnia mija druga rocznica ingresu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego do katedry poznańskiej. Za swojego pasterza wierni modlić się będą w najbliższą niedzielę, 18 kwietnia br., o godz. 16.00, podczas uroczystej mszy św. w katedrze poznańskiej. Podczas tej Eucharystii arcybiskup Stanisław Gądecki otworzy 69. w dziejach archidiecezji synod.

Arcybiskup Stanisław Gądecki przez minione dwa lata dał się poznać z niezwykłej aktywności. Jego dwuletnie dokonania docenili także polscy biskupi, wybierając go 18 marca br. wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Gądecki ma opinię zaangażowanego ekumenisty, człowieka dialogu, pełnego otwartości, rozwagi i wewnętrznego pokoju. Jego homilie, choć niełatwe w odbiorze, zawierają głębię myśli teologicznej i świadczą o szerokiej wiedzy biblijnej. Arcybiskup chętnie spotyka się z ludźmi świeckimi. Ostatnio w ,,Galerii u Jezuitów”, podczas otwarcia wystawy ornatów poświęcił artystom aż trzy godziny. Chętnie też odpowiada na pytania i wątpliwości wiernych, podejmując dyskusję na tematy nie tylko kościelne, ale też społeczne. Przed miesiącem odpowiedział na zaproszenie ,,Gazety Poznańskiej” i odwiedził naszą redakcję, rozmawiając z dziennikarzami o wszystkich aspektach naszej rzeczywistości społecznej. Uważany jest za człowieka środka. Sam siebie lokuje w następujący sposób: – Nie chcę się mieścić w kategoriach politycznych, lecz w ewangelicznych. Moim zadaniem jest trwać przy tradycji i tak prowadzić Kościół lokalny, żeby był prawdziwy. To może znaczyć, że człowiek jest zmuszony czasem do rozwiązań liberalnych, a innym razem do konserwatywnych. Nie da się tego w prosty sposób określić. Świat jest większy niż my, a Ewangelia jeszcze większa niż świat.

Synod

Zapowiadany na trzy najbliższe lata synod ma stać się pomocą w skuteczniejszym budowaniu Kościoła lokalnego, który ma coraz bardziej przystawać do Ewangelii. Będzie to ważne wydarzenie w historii Kościoła Poznańskiego. Na niedzielną uroczystość inauguracyjną zaproszono kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych, zwłaszcza członków parafialnych rad duszpasterskich i rad ekonomicznych oraz reprezentantów ruchów i stowarzyszeń religijnych oraz grup duszpasterskich. Synod ma doprowadzić do wzrostu wiary oraz lepszego rozumienia, co to znaczy Kościół. Pasterz archidiecezji chce, by był to Kościół, który jest gotów umywać nogi w rzeczywistości, a nie tylko w obrzędzie.

Arcybiskup uważa, że w obecnej sytuacji archidiecezji najważniejsza jest jedność. – Tej jedności brakuje, gdy okazuje się, że często nie jeden Duch Święty wszystkim kieruje, tylko ludzkie mniemanie.

Arcybiskup, organizując synod, wziął też pod uwagę inny aspekt. Oceniając zachowania wiernych powiedział nam, że w świadomości ludzi zaczynają mieszać się porządki: życia świeckiego i religijnego.

– Zdarza się, że Kościół traktowany jest jak jedna z wielu instytucji usługowych. Wtedy słyszymy: płacę, żądam i proszę, by to wykonano tak, jak sobie tego życzę. To jest jeden z najpoważniejszych problemów sprawiających, że o dyscyplinę kościelną trzeba bardziej dbać.

Trzy etapy

Powołano już 30 komisji synodalnych (na przykład do spraw wiernych świeckich, środków społecznego przekazu, czy duszpasterstwa rodzin). W skład każdej z nich wchodzi około 10 osób. Jedna trzecia to ludzie świeccy.

Komisje wkrótce rozpoczną pracę i przekażą efekty swoich dociekań do sekretariatu synodu, który wypracuje wyjściowe dokumenty. W skład sekretariatu synodu wchodzą: ks. dr Paweł Deskur (przewodniczący), ks. lic. Ireneusz Dosz, ks. dr Benedykt Glinkowski i ks. dr Krzysztof Michalczak. Wspomagać sekretariat będzie elżbietanka s. Dawida Kupaj.

Dokumenty opracowane w sekretariacie trafią następnie do parafii. Będą nad nimi dyskutować pod przewodnictwem proboszczów członkowie rad duszpasterskich, ekonomicznych, stowarzyszeń życia apostolskiego i ruchów kościelnych. Ich uwagi uwzględni sekretariat, przygotowując wersje dokumentów na zebrania plenarne. To trzeci etap synodu, w którym uczestniczyć będzie około 300 osób. Przedyskutują one ostateczną wersję dokumentów i przedstawią je arcybiskupowi do zatwierdzenia. Synod będzie swoistą katechezą dorosłych, ma też wprowadzać w życie Kościoła lokalnego w sposób intensywniejszy ducha Soboru Watykańskiego II oraz nauczania Jana Pawła II.

Synod ma też za zadanie uporządkować i uzupełnić prawodawstwo diecezjalne.

Jak się włączyć?

Jeśli nie zostałeś mianowany (specjalnym dekretem) członkiem synodu, możesz włączyć się w to dzieło poprzez pracę w parafialnych zespołach oraz w wymiarze duchowym – poprzez modlitwę, post, pokutę i uczynki miłosierdzia ofiarowane w intencji synodu. Od 23 kwietnia br. w każdy piątek w katedrze trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Będą mogły tu przybywać na pielgrzymki grupy parafialne.

Wspólna droga

Syn-hodos – znaczy: wspólna droga. Synod jest to zebranie przedstawicieli kapłanów i wiernych świeckich pod przewodnictwem ordynariusza w celu omówienia na sesjach synodalnych aktualnych tematów. Wypowiedzi członków synodu mają jedynie charakter doradczy. Jedynym ustawodawcą jest biskup archidiecezji, który zwołując i przewodnicząc synodowi podpisuje i promulguje dekrety stanowiące prawo diecezji. Poprzednie synody odbyły się pod przewodnictwem abp. Antoniego Baraniaka (1968) i abp. Jerzego Stroby (1993).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto