Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Był dworzec, będzie dzielnica. Nowy Rynek otwiera się na poznaniaków [ZDJĘCIA]

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Nowy Rynek to dzielnica powstająca w miejscu dawnego dworca autobusowego.

Kolejne zdjęcie --->
Nowy Rynek to dzielnica powstająca w miejscu dawnego dworca autobusowego. Kolejne zdjęcie --->Waldemar Wylegalski
Nowa dzielnica powstająca między ulicami Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka i Wierzbięcicami zaczyna żyć. Dwa biurowce już stoją, powstają dwa kolejne. Od niedawna można korzystać z zielonej, ogólnodostępnej przestrzeni między budynkami. To zaledwie przedsmak całości.

Nowy Rynek powstający w miejscu dawnego dworca autobusowego docelowo będzie liczył blisko 4 ha i składał się z pięciu biurowców oraz części mieszkaniowej. Dwa z planowanych biurowców, od strony ul. Matyi już stoją. Kolejny jest w budowie. Jego oddanie do użytku zaplanowano na przyszły rok. Jednak najważniejsze dzieje się... pomiędzy budynkami.

Był dworzec autobusowy, jest Nowy Rynek

- Zrobiliśmy wszystko, by ta przestrzeń żyła - mówi Roland Jarosz, menadżer projektu. - Z jednej strony projekty wszystkich budynków przewidują przejścia, pozwalające z każdej strony skracać sobie drogę przez plac pomiędzy nimi. Nie mniej ważne jest to, że na ich parterach lokale usługowe. Z drugiej - przestrzeń na zewnątrz, którą tworzą zielone wyspy staramy się zagospodarować tak, by osoby, które tędy przechodzą miały powód choćby na chwilę się zatrzymać- wyjaśnia.

Teraz dla poznaniaków została otwarta pierwsza część. pomiędzy już oddanymi do użytku biurowcami. Idący od strony dworca kolejowego lub od stron-y Starego Browaru w kierunku Mostu Dworcowego mogą wybrać trasę chodnikiem, wzdłuż ulicy Matyi. Drugą opcją jest przejście zielonym dziedzińcem pomiędzy biurowcami. - Chodnik, któremu towarzyszy wydzielona ścieżka rowerowa jest bardzo szeroki - podkreśla Roland Jarosz. - Dzięki temu choćby osoba z walizką i rodzina z dziećmi w wózkach mogą się swobodnie minąć.

Zielony dziedziniec to kępy dorodnych traw, krzewów oraz drzewa z ławkami, ogródkiem już funkcjonującej kantyny czy zakątkami, w których umieszczono ławki ze stołem pomiędzy nimi. - Zieleń zapewnia pewną intymność - zwraca uwagę menadżer projektu. - Można się zatrzymać i po prostu na chwilę przysiąść, wypić kawę coś zjeść albo popracować na świeżym powietrzu. Co istotne przestrzeń jest przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Nie ma progów , a spadki konieczne, by odprowadzać wodę są łagodne i niemal niewyczuwalne.

Biurowce Skanska z certyfikatami

Także same budynki to budynki bez barier, a także, co nie mniej ważne - przyjazne środowisku i użytkownikom. Brak progów czy dostosowanie toalet dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, pętle indukcyjne poprawiające działanie aparatów słuchowych, pokoje dla matki z dzieckiem to tylko niektóre rozwiązania.

Biurowce przejdą certyfikację LEED na najwyższym, platynowym poziomie i certyfikację WELL. Certyfikaty LEED są przyznawane budynkom spełniającym wymogi budownictwa zrównoważonego, certyfikacja WELL dotyczy wpływu budynków na zdrowie użytkowników.

Wraz z każdym kolejnym etapem inwestycji będzie przybywało zagospodarowanych ogólnodostępnych przestrzeni.

- Chcemy, by każda z nich dodawała jakąś nową funkcję - tłumaczy Roland Jarosz. - By z każdym etapem przybywało powodów, aby tu przyjść i choćby na trochę zostać.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto