Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Capoeira - co to jest? Podstawowe techniki

Redakcja
magrao
Charakteryzuje się niesamowitym dynamizmem i taneczną płynnością. Capoiera - brazylijska sztuka walki zdobywa coraz większą popularność.
Ten materiał bierze udział w konkursie Tym Żyje Miasto! Na MM Moje Miasto Poznań każdy może publikować swoje materiały i wygrywać pieniądze! Co miesiąc ze wszystkich materiałów Dziennikarzy Obywatelskich opublikowanych na łamach mmpoznan.pl wybieramy najlepsze, a ich autorów nagradzamy! Każdego miesiąca w ten sposób rozdzielamy 500 zł! Przeczytaj wiecej o konkursie Tym żyje miasto!

W capoeirze można wyróżnić 3 podstawowe etapy nauki: etap początkujący, średnio zaawansowany oraz zaawansowany. Początkujący zaczynają od „raczkowania”, czyli poznawania i oswajania się z treningiem oraz jego przebiegiem. Początki nie są łatwe, a pierwsze treningi decydują o wszystkim.

Jest to pewnego rodzaju zderzenie się z rzeczywistością, a raczej z własną sprawnością i kondycją. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet dzieciom w wieku szkolnym zrobienie gwiazdy sprawia wielką trudność. Niestety szkoły, a raczej nauczyciele nie przykładają już tak wielkiej wagi do wychowania fizycznego.

Treningi dla dzieci są inne niż dla starszych. Capoeira dla dzieci to gry i zabawy, ćwiczenia wzmacniające sylwetkę oraz nauka pracy w zespole. To wszystko oczywiście jest przeplatane technikami z capoeiry, o których będę mówił w dalszej części. Jednocześnie chciałbym zauważyć, że opisy treningów wynikają z mojego doświadczenia, które wyniosłem podczas prowadzenia zajęć w Grupo de Capoeira Camangula i nie są uniwersalne dla wszystkich grup, i prowadzących. Grupa dziecięca to przedział od 6 do 12 roku życia. Powyżej 12 roku życia zaczyna się grupa dla starszych i nie ma ona ograniczeń wiekowych.

Każdy trening zaczyna się solidną rozgrzewką. Bez niej jesteśmy narażeni na kontuzję. Dzieci zazwyczaj bawią się w berka, również ze starszymi. Podczas rozgrzewki przygotowujemy swoje ciało wzmacniając i rozciągając mięśnie oraz ścięgna. Capoeira to sprawność, szybkość i dynamika. Na treningu uczymy się kopnięć, uników oraz akrobacji, ale najważniejszym elementem na początku jest poruszanie, czyli ginga (port. kołysać się). Ginga jest jak chodzenie lub oddychanie dla każdego z nas, czymś naturalnym. To z ginga wyprowadzamy ciosy, uniki i robimy akrobację. Capoeira wciąż ewoluuje, poruszanie co jakiś czas zmienia się o drobne szczegóły, dlatego wciąż ją doskonalimy.

Osoby początkujące zaczynają od nauki ginga, czyli odpowiedniej koordynacji ruchowej. Pierwsze treningi to również nauka podstaw akrobacji w capoeirze, np. au (port. gwiazda), czy bananeira (port. stanie na rękach). Wbrew pozorom to nic trudnego, lecz w praktyce jest inaczej... Występują w niej podobne uderzenia i kopnięcia, z port. „golpes de Capoeira”, jak w innych popularnych sztukach walki. Oto kilka podstawowych: uderzenia otwartą dłonią (escalada), nogami (martelo, gancho, chapa), kolanami (joelhada), łokciem (cotovelada) oraz wiele innych. Kopnięcia dzieli się na frontalne oraz obrotowe. Z tych frontalnych możemy wyróżnić benção (port. błogosławieństwo), a z obrotowych rabo de Arraia (port. ogon płaszczki). W ogonie Arraia jest niebezpieczny dla człowieka jadowity kolec. Jest to bardzo szybkie i niebezpieczne kopnięcie podparte na jednej ręce. Występuje również dużo podcięć np. „banda”, czyli podcięcie stopy, tesouras (port.nożyce), vengativas (port.zemsta) oraz arras tao (port. wyciąganie sieci), w celu przewrócenia gracza capoeira.

Najważniejszą częścią treningu jest roda (port. koło, krąg) w której gra się capoeirę. Wszystko czego uczymy się w trakcie treningu jest po to, żeby móc zastosować w roda. Uczymy się gry w parach, oraz poruszania się wokół siebie. Sama gra nie jest na początku kontaktowa, ciosy są markowane. To wszystko dla bezpieczeństwa adeptów, gdyż nie znają oni jeszcze swoich możliwości. Wraz z treningiem sami je odkrywają, co pozwala na ciągłe podnoszenie poziomu. Dla niektórych capoeira to taniec i nie widzą w niej żadnej skuteczności. Wiele jest rozmów, czy postów na forach internetowych na ten temat. Capoeira w Polsce wciąż jest młodą sztuką walki, nie tak popularną jak w Brazylii. Potrzeba kilku lat treningów, żeby zrozumieć czym jest. Różni się ona tym od innych sztuk walki, że nie jest priorytetem znokautowanie przeciwnika pierwszym ciosem (jak np. w boksie), choć i takie gry się zdarzają.

W Brazylii „jogo duro”(port. ostra gra) jest „na porządku dziennym”, zdarzają się również gry, w których giną capoeristas (port. gracz capoeira) w roda. Capoeira jest grą, w której jeden z graczy zadaje „pytanie” , drugi udziela mu „odpowiedzi”. Pytaniem może być kopniecie, a odpowiedzią jest unik. Nie jest lepszy ten, który zadaje więcej „pytań”, lecz ten który zna więcej „odpowiedzi”.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto