Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu zostanie otwarte w 2021 roku. Rozstrzygnięto przetarg na jego budowę [WIZUALIZACJE]

ZEN
Tak ma wyglądać Centrum Szyfrów Enigma.
Tak ma wyglądać Centrum Szyfrów Enigma. UMP Poznań
Rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Ma to być nowoczesne, interaktywne muzeum upamiętniające poznańskich kryptologów, którzy przyczynili się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co wpłynęło na losy II wojny światowej. Kiedy ruszy budowa?

Przetarg na wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu ogłoszono w czerwcu. Na tę inwestycję zaplanowano wydatki rzędu 27 465 093 zł. Tymczasem jedyna oferta, jak wpłynęła opiewa na 29 237 100 zł.

- Z uwagi na to, jak ważne jest wybudowanie Muzeum Enigmy, inicjatorzy projektu postanowili zwiększyć środki na ten cel i tym samym przyspieszyć jego powstanie. Dzięki temu pierwsi zwiedzający mają pojawić się tu już w 2021 roku

- informuje Urząd Miasta Poznania.

Sprawdź też:

Centrum Szyfrów Enigma powstanie w dawnym budynku Collegium Martineum UAM i nie jest to przypadkowa lokalizacja - przed wojną to właśnie w tym budynku mieściła się poznańska filia wojskowego Biura Szyfrów, w której pracowali przyszli pogromcy słynnej maszyny szyfrującej - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

- Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem upamiętniającym pracę poznańskich kryptologów oraz promującym ich działalność. Będzie ono również kształcić w dziedzinie matematyki, informatyki i kryptologii. Poznań potrzebuje takiej inwestycji. Tym bardziej cieszy więc fakt, że jej powstanie zbliża się dużymi krokami - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zobacz też: Najważniejsze koncerty w listopadzie: Kto wystąpi w Poznaniu?

Centrum nie będzie tradycyjnym muzeum. Punktem wyjścia będzie w nim poznański kurs szyfrów z 1929 roku, od którego zaczęła się historia złamania Enigmy.

- Każdy zwiedzający będzie mógł podążyć śladami poznańskich kryptologów, ucząc się szyfrować i odczytywać zaszyfrowane informacje, a nawet łamać wiadomości utajone różnymi metodami. W dalszych częściach ekspozycji będzie można zapoznać się m.in. z dziejami Enigmy - wyjaśnia Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Sprawdź też:

Wystawa składać się będzie zarówno z nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych stanowisk, jak i specjalnie opracowanych rekwizytów, które w pomysłowy sposób, bez użycia prądu, będą wprowadzać w świat kryptologii. Zwiedzanie indywidualne będą uzupełniać zajęcia dla grup zorganizowanych oraz otwarte wykłady.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza budynku Collegium Martineum, gdzie oprócz nowej aranżacji wnętrz i remontu instalacji, zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz wizualizacje Centrum Szyfrów Enigma:

Tak ma wyglądać Centrum Szyfrów Enigma.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu zostanie otwarte w 2021 ro...

Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto