Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą powalczyć o piękniejsze centrum Poznania

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
stowarzyszenie inwestycje dla Poznania, Paweł sowa, odwach
stowarzyszenie inwestycje dla Poznania, Paweł sowa, odwach Zenon Kubiak
Grupa społeczników chce wytykać urzędnikom błędy popełniane przy remontach i pomagać w upiększaniu centrum miasta.

23 listopada 1778 r. w Poznaniu król Stanisław August Poniatowski powołał Komisję Dobrego Porządku, która zajęła się polityką urbanistyczną miasta. Efektem jej działań było powstanie m.in. klasycystycznej wieży ratuszowej czy budynku odwachu na Starym Rynku. Dzięki wielu działaniom komisji Poznań odżył na nowo.

Dokładnie 233 lata po powstaniu Komisji Dobrego Porządku jej dzieło ma kontynuować Forum Przestrzeni powołane przez stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania.
- Celem jest poprawa jakości centrum Poznania – wyjaśnia Paweł Sowa, prezes IdP. – W ostatnich latach zaczęło się w mieście dziać wiele dobrych rzeczy, ale też wiele takich, które zaniedbano, dlatego chcemy wziąć sprawy we własne ręce i wytykać urzędnikom, co robią źle, o czym zapominają itd.

Jako przykład Sowa wskazuje trwającą budowę dworca Poznań Główny.
- Już od lipca zwracamy uwagę, że budowane perony są bardzo słabej jakości – przypomina prezes stowarzyszenia. – Innym przykładem jest zakończony niedawno remont ul. 23 Lutego. Bardzo dobrze, że do niego doszło, ale dlaczego nie zastosowano na tej ulicy cichego torowiska?

Członkowie stowarzyszenia chcą monitorować tego typu remonty i zwracać uwagę na popełniane błędy, licząc, że ich interwencje przyniosą skutek.
- Chcemy też wspierać pozytywne działania takie jak np. te podejmowane przez Powiatowego Inspektora Budowlanego, który walczy z nielegalnymi reklamami – zapowiada Paweł Sowa.

Forum Przestrzeni ma być otwarte na wszystkich mieszkańców. Każdy będzie mógł się na nim zarejestrować i opisać, co go denerwuje w jego okolicy, zamieścić zdjęcia. Na forum znajdą się informacje, gdzie należy zgłaszać różne interwencje np. niedziałającą latarnię, krzywy chodnik, pobazgraną sprayem kamienicę, czy inne akty wandalizmu.
- Wiemy, że wiele takich sygnałów pozostaje bez żadnej odpowiedzi ze strony jednostek miejskich i w takich przypadkach nie odpuścimy – zapowiada prezes IdP.

Jako przykłady prac, które można było wykonać lepiej członkowie IdP wskazują nowe perony na Dworcu Głównym oraz torowisko na ul. 23. Lutego.

Kontynuowany ma być konkurs „Dobry remont”, w którym nagradza się właściciela najpiękniej odremontowanej kamienicy. Pojawi się też Mapa Zagrożeń Kamienic.
- W tym roku straciliśmy w Poznaniu jedną z najciekawszych kamienic i chcemy takich sytuacji uniknąć – wyjaśnia Paweł Sowa. – Będziemy informować urzędników, gdzie trzeba szybko podjąć jakieś działania.

Forum znajduje się na stronie stowarzyszenia www.idp.org.pl w zakładce „Forum Przestrzeni”.

Raz na miesiąc stowarzyszenie chce organizować otwarte spotkania, na których najważniejsze wątki poruszone na forum, będą szczegółowo omawiane. Jednym z pierwszych tematów do dyskusji będzie walka z wandalami, przede wszystkimi tzw. tagerami, którzy zostawiają swoje podpisy na wielu budynkach.

Czytaj też:
Nowe perony na Dworcu Głównym PKP: Będzie wtopa?

Krzywo położona i zapadająca się kostka, popękane druciane siedziska, odchodząca farba - tak wygląda wyremontowany peron 3.




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto