Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz coś z Biblioteki Uniwersyteckiej? Wyślą Ci skany

Redakcja
Biblioteka UAM wchodzi w nową erę. Od teraz zeskanowane ...
Biblioteka UAM wchodzi w nową erę. Od teraz zeskanowane ... Zenon Kubiak
Biblioteka UAM wchodzi w nową erę. Od teraz zeskanowane fragmenty książek można ściągnąć z Internetu, 60 gr za stronę.

Z nowym rokiem akademickim Biblioteka Uniwersytecka zaczęła wprowadzać innowacyjne usługi dla czytelników.

- Po 110 latach świat w końcu zobaczył to, co nasza biblioteka posiada. Jest to swojego rodzaju przełom w historii - mówi Piotr Karwasiński, wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej ds. usług i użytkowników.

Cały księgozbiór w sieci

Do tej pory w katalogu online odnaleźć można było jedynie 33 proc. zbiorów bibliotecznych. Od 8 października widnieje tam cały komplet. Możliwe jest zdobycie informacji nie tylko o zgromadzonych książkach, lecz także czasopismach.

- Biblioteka wychodzi na przeciw swoim użytkownikom. Czytelnikiem może być każdy zainteresowany, a nie tylko student czy pracownik UAM - wyjaśnia Karwasiński.

Specjalnie przygotowane programy umożliwią zdalne składanie zamówień do czytelni. O zrealizowanym zadaniu użytkownik zostaje poinformowany pocztą mailową.

Skany książek do odebrania przez sieć

W zbiorach biblioteki znajdziemy nie tylko książki czy czasopisma w wersji papierowej. Dzięki wyszukiwarce Summon odnajdziemy kilkadziesiąt baz danych, 50 tysięcy tytułów elektronicznych czasopism, 6 tysięcy tytułów e-książek, czy repozytorium prac naukowych AMUR.

- W Polsce nie ma tak rozwiniętego repozytorium jak nasze. A dzięki systemowi AMUR, publikacje naszych pracowników dostępne są na całym świecie - informuje Aldona Chachlikowska, kierownik Oddziału Informacji i Transferu Wiedzy.

Wprowadzony został także serwis zdalnego zamawiania kopii z materiałów bibliotecznych zwany Libsmart Copy. Gwarantuje on bezpieczeństwo oraz błyskawiczną realizację. Podając tytuł książki lub czasopisma a także zakres stron, rocznik i numerację w prosty sposób, uiszczając opłatę można pobrać zeskanowaną treść.

W katalogu online należy wyszukać interesującą nas pozycję i nacisnąć przycisk „zamów kopię”. Jedna strona takiego skanu kosztuje 60 groszy. Po zaakceptowaniu realizacji użytkownik pobierze gotowy plik.

Biblioteka chce być bliżej czytelników

Dzięki serwisowi komunikacyjnemu możliwa jest profesjonalna pomoc pracowników bibliotecznych, do których zwrócić można się nie tylko z problemem, ale także z prośbą o sprowadzenie danej pozycji do zbiorów. Korzystać z niego można od rana do godziny 23.

Wprowadzony został także serwis zdalnego uiszczania opłat. Czyli kar za zwłokę w oddawaniu materiałów bibliotecznych, czy ich zniszczenia. Należy pamiętać, że serwis reguluje opłaty powyżej 50 groszy.

Dzięki najnowszym zabiegom elektronicznym Biblioteka Uniwersytecka jest jeszcze bliższa czytelnikom. 

Czytaj też:
Twój Pierwszy Raz w Poznaniu

Studenci przygotowali przewodnik po studenckim Poznaniu dla pierwszoroczniaków.



**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto